Národopisná expozícia, Lekárenská expozícia a expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov
Národopisná expozícia sa nachádza spolu s ďalšími dvoma expozíciami (Lekárenská expozícia a expozícia Dejiny Bardejovských Kúpeľov) vo vile Rákoci.
Národopisná expozícia prezentuje kroje, domácu výrobu a výrobky ľudových remeselníkov z Horného Šariša. Podáva názorný obraz o živote predošlých generácií. Ľudový odev je tu zdokumentovaný vo vývojových etapách. Remeslá sú inštalované v dvoch rovinách. Zachytávajú vývoj remesla a zároveň technológiu výroby. Najväčšia pozornosť je venovaná hrnčiarstvu (výroba hlinených nádob), klobučníctvu (výroba klobúkov), obuvníctvu (výroba topánok a čižiem), pernikárstvu (výroba a zdobenie perníkov), sviečkarstvu (výroba sviečok), z drevovýroby je to hlavne šindliarstvo, debnárstvo, ďalej košikárstvo a pod.
Expozícia prezentuje aj sakrálne ľudové umenie, plastiky a maľby na skle. Súčasťou Národopisnej expozície je menšia, stála expozícia DEJINY BARDEJOVSKÝCH KÚPEĽOV a LEKÁRENSKÁ EXPOZÍCIA zriadená v roku 1996. Na ploche 50 m2 je nainštalované zariadenie lekárne z 19. storočia.
Najcennejšie exponáty:
- najstarší zachovaný kroj z obce Zlaté z roku 1850
- najstarší datovaný včelí úľ na Slovensku z roku 1691
- exponáty sakrálneho ľudového umenia
- v lekárenskej expozícii: staré lekárenské nádoby zo 17.- 19. storočia
- v expozícii Dejiny Bardejovských Kúpeľov: pohár z ktorého pil liečivú vodu ruský cár Alexander, ktorý tu bol na návšteve v roku 1821
- dobové zábery Bardejovských Kúpeľov