Pamätník - rozhľadňa na Vápniku
Pamätník bojov Červenej armády na vrchu Vápnik (274 m n.m., 5 km juhovýchodne od Levíc) bol postavený v roku 1960 a zároveň patrí medzi dvadsiatku najznámejších samostatných murovaných rozhľadní na Slovensku. Po dlhoročnom chátraní sa jeho rekonštrukcie chopila v roku 2013 skupina aktivistov a pre projekt prvej fázy obnovy získali aj podporu z Nadácie Ekopolis.
Pozorovateľňa zohrala úlohu pri riadení oslobodzovacích bojových operácií 2. svetovej vojny, konkrétne tzv. Bratislavsko-Brnianskej operácie, ktorá priniesla slobodu veľkej časti Slovenska vrátane hlavného mesta Bratislavy, a ktorá svojou troškou prispela i ku konečnej porážke nacistického Nemecka. Pôvodná pozorovateľňa sa na vŕšku nezachovala, v roku 1960 tu však bol postavený pamätník, ktorý má onú historickú pozorovateľňu symbolizovať. Táto stavba v tvare štylizovaného sediaceho leva bola po dlhom období chátrania v rokoch 2013 – 2015 zrekonštruovaná a dnes patrí k najvýznamnejším samostatne stojacim murovaným rozhľadniam na Slovensku. Z jej vrcholu sa naskytá krásny výhľad na Levice, Štiavnické vrchy, rieku Hron, atómovú elektráreň v Mochovciach, i za maďarské hranice.
Na vrchu Vápnik (miestnym názvom Šiklóš), na ktorom pamätník stojí, ide o obrovskú travertínovú kopu – jednu z najväčších na Slovensku. Vypína sa do výšky 274 m n. m. a je unikátnym paleontologickým náleziskom – našiel sa tu napríklad výliatok medzipancierovej dutiny korytnačky močiarnej alebo zachovaná čeľusť a zuby pravekého nosorožca. Tieto a ďalšie nálezy sa dnes nachádzajú v Tekovskom múzeu v Leviciach.
Prístup
Na vrch Vápnik sa možno poľahky dostať z Kalinčiakova (dnes časť mesta Levice) či z obce Mýtne Ludany.