Babská diera
Jaskynná priepasť Babská diera sa nachádza na Silickej planine v Slovenskom krase, neďaleko známejšej jaskyne Silická ľadnica. Objavil ju v roku 1959 objaviteľ jaskyne Domica Ján Majko. Vstupný portál bol v minulosti krasovým závrtom. Babská diera je 46 metrov dlhá vertikálna jaskynná priepasť a kultové sídlo človeka kyjatickej kultúry.
V hĺbke 5 metrov sa našlo niekoľko archeologických artefaktov ako sú ľudské kosti a kúsky keramiky z mladšej doby bronzovej. Ľudské kosti patrili dvom mladým ľuďom mužského a ženského pohlavia. K najzaujímavejším nálezom patrí šamanská maska vyrobená z tvárovej časti ľudskej lebky. Pravdepodobne bola maska používaná pri kultových obradoch s ľudskými obeťami. Mladšia doba kamenná bola svedkom krvavých obradov a toto miesto je toho svedkom.
Archeologické nálezy, hlavne unikátne masky vyrobené prevažne zo zvieracích, ale tiež ľudských lebiek, ktoré sa našli aj v okolitých krasových útvaroch dokumentujú, že tieto priestory, boli v minulosti miestami vstupu do podzemia a miestami kontaktu s podzemnými božstvami, ktorým sa príležitostne prinášali aj ľudské obete.
Prístup
Jaskynná priepasť Babská diera leží pri žlto značenom turistickom chodníku vedúcom z parkoviska pri Silici k Silickej ľadnici. Pri vstupe do priepasti predstavujúcom krasový závrt sa nachádza informačná tabuľa. Samotná diera nie je prístupná verejnosti.