Múzeum Čierny Orol
Budova dnešnej národnej kultúrnej pamiatky Čierny orol bola postavená v pôvodne samostatnej obci Vrbica (od roku 1923 súčasť Liptovského Mikuláša). V roku 1600 sa vo Vrbici okrem 50 obývaných a 10 opustených domov spomína mlyn a hostinec. Podľa urbára pre spomenutú obec z r. 1641 tu boli už dva hostince. Jeden z nich, známy ako „vrbický hostinec“ stál pri ceste zo severozápadného na východné Slovensko. V 50. rokoch 19. storočia dostal od vtedajšieho nájomcu názov „Schwarzer Adler“ (od prelomu 19. a 20. storočia sa používa v slovenskej podobe - Čierny orol). V r. 1873 sa dostal hostinec do vlastníctva vrbického komposesorátu, ktorý ho v dražbe získal za 40.100 zlatých. O desať rokov nato vypukol vo Vrbici veľký požiar a za obeť mu padla aj budova Čierneho orla. Po nevyhnutných opravách hostinec naďalej používali na pôvodné účely.
V 19. storočí sa totiž Čierny orol stáva stánkom kultúrneho a spolkového života v meste. Začiatkom 20. storočia sa v ňom zároveň sústreďujú aktivity rozvíjajúceho sa organizovaného hnutia robotníkov. Počas prvej Československej republiky slúžili jeho miestnosti predovšetkým záujmom robotníckej organizácie a osvety, vďaka čomu budova niekdajšieho hostinca nadobudla funkciu Robotníckeho domu. V roku 1961 bol Čierny orol, ako miesto konania prvomájového zhromaždenia v r. 1918, vyhlásený za národnú kultúrnu pamiatku.
Expozície
V súčasnosti sa v budove Čierneho orla nachádza stála expozícia Z dejín poľovníctva a rybárstva v Liptove. V ponuke pre návštevníkov je v priebehu celého roka zahrnutý bohatý program skladajúci sa z prednášok a tvorivých dielní pre školskú mládež.
Expozícia je vysunutou expozíciou LM Ružomberok.