Múzeum liptovskej dediny v Pribyline
Múzeum liptovskej dediny sa výrazne odlišuje od ostatných múzeí v prírode predovšetkým formou zástavby a skladbou objektov. Je obrazom stredovekého sídla s výsadami a právami mestečiek. Domy pochádzajú z niekoľkých liptovských dedín, prevažne z oblasti zatopenej vodnou priehradou Liptovská Mara. Sú to kópie originálnych stavieb s početnými pôvodnými prvkami.
Okrem drevenej ľudovej architektúry tu nájdete aj rekonštrukcie dvoch výnimočných stredovekých kamenných objektov zo zátopového územia: ranogotický kostol Panny Márie z Liptovskej Mary (z obce, ktorej meno dnes nesie vodná priehrada) a goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec.
Expozície
Máte možnosť poprezerať si tu expozície bývania a spôsobu života rôznych sociálnych vrstiev obyvateľstva Liptova na prelome 19. a v prvej tretine 20. storočia. Bývanie bezzemka, stredného a bohatého roľníka, remeselníka, obecného richtára, dedinskú školu, atď. Atraktívne expozície bývania vyšších spoločenských vrstiev liptovského zemianstva sú v zemianskej kúrii z Paludze a v kaštieli z Parížoviec.
Všetky stavby spolu vytvárajú jedinečnú skladbu historického a kultúrneho prostredia dávneho Liptova. Goticko-renesančný kaštieľ z Parížoviec je najstarším zachovaným zemianskym sídlom v Liptove zo 14. - 16. storočia a je spájaný s kráľom Matejom Korvínom a jeho synom Jánom Korvínom, kniežaťom liptovským. Atraktívnou expozíciou je ranogotický kostol Panny Márie z obce Liptovská Mara s fragmentmi pôvodných nástenných malieb zo 14. a 15. storočia. V hornej časti areálu múzea sa nachádza statická expozícia historickej Považskej lesnej železnice.
Predovšetkým v čase letnej sezóny je naša ponuka obohatená o programy. Sú to vystúpenia folklórnych skupín a súborov, rekonštrukcie ľudových zvykov a obradov. Vtedy priamo v múzeu pracujú ľudoví umelci, a vy si tak môžete zakúpiť originálny ľudovoumelecký výrobok priamo od nich, alebo v našej predajni. Milovníkov živočíšnej ríše možno bude zaujímať, že v múzeu sa venujeme aj chovu domácich zvierat. Oviec, kôz a koní. Expozície bývania v drevených domoch sú otvorené a voľne prístupné. Na každom dome v múzeu je informačný text v slovenskom, anglickom, nemeckom a poľskom jazyku. Na vaše prípadné otázky vám radi odpovedia pracovníci múzea.
Považská lesná železnica je bývalá lesná železnica v údolí Čierneho Váhu a súčasný depozitár vozidiel v Múzeu Liptovskej dediny v Pribyline. Príbeh Považskej lesnej železnice, ktorá dnes stojí v Pribyline, je starý už 110 rokov. Začal sa písať v roku 1910, keď Uhorská kráľovská lesná komora rozhodla, že v doline Čierneho Váhu postaví lesnú priemyselnú železnicu na parný pohon. Príprava a realizácia stavby trvala do r. 1916, kedy bola odovzdaná do prevádzky. Fungovala až do decembra 1972 a počas 56 ročnej prevádzky sa postupne rozrástla na dĺžku 109 km a bola druhou najdlhšou lesnou železnicou na Slovensku. Žilinskému samosprávnemu kraju a Liptovskému múzeu sa podarilo po rokoch úsilia obnoviť prevádzku dopravy na špeciálnej dráhe "Považská lesná železnica". Po dlhej prestávke 48 rokov sa jej rušne opäť rozbehnú po trati. Pre výletníkov a obdivovateľov prírody bude cca 5-minútová jazda vláčikom ozajstným zážitkom.