Vtáčia rozhľadňa - Adamovská vtáčí hledzírňa
Milovníci prírody môžu pozorovať vzácne vodné vtáctvo z drevenej rozhľadne s originálnym názvom – Adamovská "vtáčí hlezdírňa", alebo len jednoducho „ávéháčka“. Drevená konštrukcia umožňuje z výšky 8 metrov pozorovať a vidieť všetko, čo je očiam na zemi skryté. Bola vybudovaná mestom Gbely v roku 2009. Stojí na začiatku cesty, ktorá oddeľuje obe jazerá. Na hornú pozorovaciu plošinu vedie 26 schodov. Z rozhľadne je veľmi dobrý výhľad nielen na vtáčie kolónie a blízke okolie, ale hlavne v zimných mesiacoch aj na vzdialené Malé Karpaty, Biele Karpaty a Pavlovské vrchy (Pálava). Pri rozhľadni sa nachádza podrobná informačná tabuľa.
Kúsok vedľa je vybudovaný jednoduchý prístrešok so stolom a lavicami, ktorý sa dá využiť ako miesto k núdzovému prenocovaniu pri potulkách v kraji. Okrem tohto sa pri južnom brehu jazera Adamov II. nachádza ďalší, takmer identický prístrešok. V areáli jazier – na parkovisku či v lodenici sa v lete konajú rôzne kultúrne akcie (koncerty, zrazy historických vozidiel a pod.). Podrobné informácie získate v turistickej informačnej kancelárii mesta Gbely. Necelé 4 kilometre severovýchodne od jazier sa nachádza minerálny prameň Sirková voda. Prameň je ukrytý v lese, upozorní nás naň len šípka na ceste Kúty – Holíč. Voda má tzv. „vajcovú príchuť“. Okolie prameňa bolo nedávno upravené miestnym poľovníckym združením.
Adamovské jazerá a dve štrkoviská
Človek a vodné vtáctvo tu žijú na pomerne malej ploche v peknej symbióze. A to aj napriek tomu, že na jednom z dvoch Adamovských jazier, ktoré vznikli činnosťou človeka pri ťažbe štrkových nánosov rieky Moravy, sa štrk ťaží ešte aj dnes. Väčšie severnejšie štrkovisko s obľubou vyhľadávajú predovšetkým rybári a rekreanti, no a to menšie južnejšie sa stalo útočiskom pre viac ako 80 druhov vtákov. Aj preto je jeho rekreačné a rybolovné využitie sezónne veľmi prísne obmedzené. Južné jazero spolu s trinástimi menšími ostrovčekmi poskytuje ideálne podmienky na hniezdenie. V súčasnosti patria Adamovské jazerá k ornitologicky najvýznamnejším lokalitám nielen na Záhorí, ale v rámci celého Slovenska. Nachádza sa tu najvýznamnejšie slovenské hniezdisko husi divej, žije tu najväčšia kolónia čajok chichotavých na Záhorí, a celá táto lokalita je dôležitou migračnou zastávkou mnohých sťahovavých druhov.