KAŠTIEĽ MORAVSKÝ SV. JÁN
Z kultúrno-historických pamiatok si zaslúži pozornosť kaštieľ, ktorý postavil v roku 1866 gróf Zicsi ako barokový objekt. Neskôr vyhorel a barón Hirsch ho prestaval a zväčšil na dve poschodia. Až do roku 1917 bol majiteľom princ K.F. Hohenlohe. Potom sa vlastníci a správcovia striedali až do roku 1958, keď sa tu zriadil Domov dôchodcov.
História
Kaštieľ bol postavený v roku 1866 grófom Zicshim v barokovom slohu. Pôvodná stavba bola jednopodlažná. Nosná podlaha prvého poschodia bola drevená. Neskôr bol kaštieľ grófovi Ziscimu odňatý a postúpený za určité politické zásluhy barónovi Hirschovi.
V roku 1886 kaštieľ vyhorel. Požiar bol zapríčinený neopatrnosťou sluhu a zničil celé poschodie. Ešte v tom istom roku barón Hirsch kaštieľ obnovil v slohu romantizmu a vystaval ešte o jedno poschodie navyše. Vznikla tak dvojpodlažná budova s mazardkami. Hirschovci boli židovskou rodinou pochádzajúcou z mesta Würzburg. Najznámejším členom bol práve Moritz (1831-96), ktorý bol z jedným najznámejších železničných podnikateľov a finančníkov svojej doby.
Od baróna Hirscha odkúpil kaštieľ v roku 1895 princ Fridrich Hohenlohe von Ehringen, ktorý bol príbuzným nemeckého cisára Wilhelma.
V roku 1900 si princ zavolal na úpravu parku záhradníka z Nemecka. V tom čase bolo vybudované jazierko severne od kaštieľa a založené výsadby s cudzokrajnými drevinami najmä v prednej časti parku. Na poľovačkách, ktoré tu organizoval sa stretávali mnohé spoločensky významné osobnosti vtedajšej Európy.
Od obce bol park oddelený kovaným plotom na murovanom základe. Obidve brány, južná – hlavná a západná – zadná, boli umelecky kované. Pri južnej bráne sa nachádzala budova pre vrátnika. Tadiaľto bol aj vchod pre koče, ktoré boli potom odstavované okolo kaštieľa. V roku 1916 bol kaštieľ od princa Hohenlohe prevzatý bankou. Po odchode princa z kaštieľa odišiel aj záhradník. V roku 1916 bola vyrúbaná bažantnica a plocha sa využívala ako zeleninová záhrada. Následne v roku 1917 prevzal kaštieľ od banky Dr. Artur Czeczowicka.
Po skončení vojny vládla v obci chudoba a hlad. V tomto období došlo aj k rabovaniu v zámku, kedy sa interiér kaštieľa značne poškodil. V roku 1940 sa kaštieľa ujala Hlinková mládež, ktorá si tu zriadila vodcovskú školu.
Od roku 1958 sa tu zriadil Domov dôchodcov. Od roku 1965 je v kaštieli špecializovaný ústav sociálnej starostlivosti pre mužov. Kaštieľ je považovaný za najväčšiu historickú stavbu v obci. V súčasnosti predstavuje veľkú dvojposchodovú pozdĺžnu stavbu s nízkou strechou.
Súčasnosť
V budove kaštieľa sídli Domov sociálnych služieb. Areál parku a objekt kaštieľa je verejnosti neprístupný. Park je oplotený a do areálu vstupuje cez vrátnicu. Pre vstup do parku je potrebné povolenie.