KAŠTIEĽ HUMENNÉ
Mesto Humenné, jedno z historických centier zemplínskeho regiónu, zdobí prekrásny renesančný kaštieľ impozantných rozmerov z roku 1610. Rezidenciu stráženú dvoma bronzovými levmi vybudoval bohatý a vplyvný magnátsky rod Drugethovcov. Neskôr sa renesančno-baroková budova stala majetkom Andrássyovcov, ktorí ju prestavali do podoby francúzskych barokových zámkov.
Jeden z predstaviteľov rodu Drugethovcov, Valentín Drugeth, vošiel i do povedomia zbožného zemplínskeho ľudu. Vraví sa, že tento muž raz v hneve vypálil miestny baziliánsky kláštor, z ktorého sa akoby zázrakom zachránila nepoškodená ikona Božej rodičky. Táto ikona začala roniť slzy, a ronila ich vraj dovtedy, kým sa podivne ochorevší Valentín nepokajal a nedal baziliánom vystavať nový kláštor.
História
Vihorlatské múzeum vzniklo v roku 1960, pričom od roku 1969 sídli v budove renesančného kaštieľa zo 17.-teho storočia. Je to regionálne múzeum vlastivedného charakteru. Kaštieľ vznikol na prelome 16. a 17. storočia a spája sa s osudom rodiny Drugethovcov, ktorí vytvorili v tejto lokalite sídlo veľkého feudálneho panstva. Monumentálny štvorkrídlový kaštieľ s nárožnými vežami vybudovali v renesancii prestavbou starého vodného hradu. Vzhľad objektu výrazne ovplyvnila baroková prestavba a neskorobarokové úpravy sa prejavili najmä v interiéroch. V 19. storočí vybudovali okolo kaštieľa park. Po požiari v roku 1946 areál postupne obnovili a v súčasnosti sú v kaštieli historické a vlastivedné zbierky múzea. V parku je umiestnená expozícia ľudovej architektúry.
Expozície
Umelecko - historická expozícia vznikla v roku 1971. Predstavuje sa tu bytová kultúra šľachty od renesancie po 20. storočie.
Prírodovedná expozícia v severnom krídle kaštieľa je zameraná na prírodné pomery okresu Humenné.
Stála výstava: Z dejín Rómov na Slovensku prezentuje stručný prierez históriou rómskeho etnika na Slovensku, približne od roku 1322, kedy sa datuje prvá písomná zmienka o Rómoch u nás.
Galerijné oddelenie sa od svojho vzniku od roku 1989 zaoberá výstavnou, kultúrno-výchovnou a publikačnou činnosťou. Poriada výstavy domácich i zahraničných autorov, vo svojej kartotéke sústreďuje informácie o živote a diele umelcov z regiónu.
Súčasnosť
V súčasnosti sa v ňom nachádza Vihorlatské múzeum s umelecko-historickou a prírodovednou expozíciou, ktorá je obsahovo zviazaná s horným Zemplínom. Je to jedna z najväčších a najrozľahlejších stavieb kaštielneho typu na Slovensku. Okrem toho múzeum zaujme umelecko-historickou expozíciou, galériou uhorských kráľov, čínskym salónom, zbierkou zbraní a unikátnym pokladom keltsko-dáckych mincí z 2. storočia pred Kristom. V priľahlom parku sa nachádzajú vzácne dreviny a je tu zriadený aj skanzen - múzeum ľudovej architektúry v prírode.