Vihorlatská hvezdáreň v Humennom
Vihorlatská hvezdáreň v Humennom je regionálnou špecializovanou vedecko-výskumnou, kultúrno-vzdelávacou a odborno-pozorovateľskou inštitúciou v oblasti astronómie a príbuzných prírodných vied. Vihorlatská hvezdáreň v Humennom bola založená v roku 1952 a za vyše 60 rokov činnosti sa stala významným centrom astronomického vzdelávania, propagácie a pozorovaní v regióne Horného Zemplína.
Budova hvezdárne je situovaná v strede mesta a je ľahko dostupná pre návštevníkov. Poskytuje možnosť prednášok v sále pre 72 poslucháčov a pozorovania ďalekohľadom typu Cassegrain s priemerom hlavného zrkadla 250mm, ktorý je umiestnený v 4-metrovej kupole.
Odborná činnosť hvezdárne je sústredená vo vysunutom odbornom pracovisku na Astronomickom observatóriu na Kolonickom sedle, ktorého hlavná budova a pozorovací pavilón boli postavené v roku 1999. Stredisko sa nachádza v horskom sedle v prekrásnom prostredí medzi pohorím Vihorlatu a Bukovskými vrchmi vzdialené od Humenného 38 km. Dominantou observatória je Vihorlatský národný teleskop (VNT) - ďalekohľad typu Cassegrain s priemerom hlavného zrkadla 1 meter, ktorý je najväčším ďalekohľadom na Slovensku. Observatórium predstavuje ucelený komplex pre vykonávanie odbornej činnosti v oblasti pozorovania premenných hviezd, meteorov, zákrytov hviezd Mesiacom a fotosféry Slnka.
Základným poslaním hvezdárne je na základe pozorovaní a vedeckého výskumu zhromažďovať, vedecky a odborne zhodnocovať, odborne spracúvať a verejnosti prezentovať najnovšie poznatky z astronómie a príbuzných vied, v regióne Horného Zemplína, najmä v územnom obvode okresov Humenné, Snina, Medzilaborce a Vranov.
V rámci svojho poslania hvezdáreň plní najmä tieto verejné funkcie a verejnoprospešné činnosti:
- systematicky vykonáva pozorovania premenných hviezd, meteorov, slnečnej fotosféry a zákrytov hviezd Mesiacom
- získané dáta zhromažďuje, archivuje, spracúva a odovzdáva na ďalšie spracovanie
- získané výsledky prezentuje prostredníctvom seminárov doma i v zahraničí
- rieši vlastné výskumné úlohy a podieľa sa na vedeckovýskumnej práci iných inštitúcií
- prostredníctvom vydavateľskej, propagačnej a popularizačnej činnosti zverejňuje výsledky svojej práce
- vykonáva kultúrno-výchovnú činnosť, zabezpečuje kultúrno-spoločenské podujatia a podieľa sa na takejto činnosti iných subjektov
- nadväzuje priame vzťahy s inými právnickými a fyzickými osobami, ktoré pracujú v odbore astronómia a príbuzných vied doma i v zahraničí
- metodicky koordinuje a poradensky usmerňuje astronomické krúžky a iné spoločenské organizácie s astronomickým zameraním v regióne Horného Zemplína
- podieľa sa na rozvoji cestovného ruchu na území Prešovského samosprávneho kraja.
Výchovno-vzdelávacia činnosť hvezdárne sa realizuje jedno rázovými a cyklickými podujatiami formou prednášok s diafilmom a filmom, diafónových programov, tematických podujatí, súťaží, videoprogramov, seminárov a besied pri ďalekohľade na hvezdárni i mimo s teleskopickým pozorovaním Slnka, Mesiaca, planét a objektov na hviezdnej oblohe.
Odborno-pozorovateľský program sa odvíjal od prístrojového a personálneho vybavenia hvezdárne. Zhoršujúca sa astroklíma mesta, v centre, ktorého sa nachádza hvezdáreň so štvormetrovou kupolou a pozorovacou terasou, si vyžiadala radikálne riešenie vybudovaním Astronomickej pozorovateľne na Kolonickom sedle. Od roku 1986 sa kvalita „ kolonického neba " začala aktívne využívať organizovaním expedičných akcií v oblasti pozorovania meteorov a premenných hviezd. V roku 1999 bola ukončená výstavba Astronomického observatória na Kolonickom sedle. Hvezdáreň získala komplexné zariadenie s možnosťou jeho celoročného využívania.