Múzeum Jozefa Maximiliána Petzvala
Múzeum sa nachádza v neskororenesančnej budove školy, pôvodne sa jednalo o prízemnú budovu s nadstavbou urobenou v 18. storočí. Slovenské technické múzeum v Košiciach od svojho konštituovania v roku 1947 venovalo pozornosť aj osobnostiam, ktoré prispeli do celosvetovej pokladnice technického rozvoja. Jedným z týchto priekopníkov bol aj Jozef Maximilián Petzval (1807-1891), rodák zo Spišskej Belej, ktorý svojim prínosom dal nový rozmer fotografickej optike v teórii i praxi. Podnet na založenie múzea prišiel od vlastivedných nadšencov zo Spišskej Belej začiatkom 60.-tych rokov 20. storočia, ktorý neskôr vyústil do zámeru zriadiť múzeum ako špecializované so zameraním na dejiny fotografickej techniky.
Jozef Maximilián Petzval
Prof. Dr. Ing. Jozef Maximilián Petzval (1807 – 1891) matematik, fyzik, vynálezca, zakladateľ modernej optiky a fotografie. Narodil sa v Spišskej Belej v rodine učiteľa moravského pôvodu. Vyštudoval filozofiu a neskôr Inštitút geometrie v Pešti, kde v roku 1828 získal diplom inžiniera a v roku 1932 na peštianskej univerzite doktorát. Od roku 1835 bol na tejto univerzite riadnym profesorom. V roku 1837 ho povolali do Viedne na katedru matematiky tamojšej univerzity, kde pôsobil do roku 1877. Patrí medzi najvýznamnejšie európske vedecké osobnosti 19. storočia. Ako prvý exaktne vypočítal konštrukciu fotografického objektívu portrétneho a krajinárskeho. Objavil zákony, ktorými sa optika riadi dodnes.
Expozície
Expozícia múzea chronologicky sprístupňuje návštevníkovi prístroje a pomôcky najrozmanitejších typov z Petzvalových čias až po najnovšie ukážky fotografickej techniky. Sú tu ukážky dnešných teleobjektívov, širokouhlých objektívov a objektívov pre leteckú fotografiu. Ďalej je tu moderná optika pre rozličné premietacie prístoje a fotokomory.
Osobitnú pozornosť si zaslúžia tzv. detektívne drevené komory s mechanizmom na výmenú platní. Unikátna je Krügenerova detektívna vrecková komora v podobe knihy. Sú tu ukážky prvých reportérskych a cestovných prístrojov a aparáty na prvú stereografiu. V priebehu vývoja histórie fotografie sa vytvorilo niekoľko základných konštrukčných skupín fotoprístrojov. V našej expozícii môžeme vidieť veľké ateliérové fotografické prístroje - vývojový rad ateliérových pristrojov patrí medzi najstaršie.
V roku 1888 nahradil G.Eastman, zakladateľ firmy Kodak, zásobník dosiek zvitkovým filmom a od tých čias aparáty na filmy skoro úplne vytlačili predchádzajúce doskové prístroje. Medzi exponátmi sa nachádza niekoľko druhov Kodakov a medzi nimi nechýba ani preslávený ľudový prístroj Vest - Pocket - Kodak (vreckový Kodak).
Expozícia je súčasťou STM Košice.