Lovecký zámoček Hohenlohe je národná kultúrna pamiatka, ktorá slúžila hlavne na reprezentačné účely najvyšších ústavných činiteľov. Zámoček je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009. Od roku 2015 ju prezident SR Andrej Kiska sprístupnil pre verejnosť. Otvorený je každý štvrtok.
História
Zámoček dal v rokoch 1883 – 1885 postaviť pruské knieža Christian Craft Hohenlohe-Öhringen na mieste, odkiaľ vidno Belianske i Vysoké Tatry.
Knieža Hohenlohe v niekdajších časoch kúpil vyše 10 000 hektárov za pol milióna zlatých. Najskôr zakázal vstup na toto územie, no neskôr vytýčil turistické trasy – Poľský hrebeň, Sedielko a Kopské sedlo – ktoré sa využívajú dodnes. Pri vzniku Tatranského národného parku prešli viaceré opatrenia na ochranu prírody z obdobia kniežaťa Hohenlohe do zásad ochrany národného parku. Pruský magnát bol tiež vášnivým poľovníkom – v lesoch zriadil zvernicu, kde dovážal bizóny, kozorožce, americké a iné jelene. Knieža Hohenlohe zomrel v roku 1926. Pochovaný je na javorinskom cintoríne, vedľa svojej družky Ottílie. Majetok zdedil jeho synovec, knieža August Kraft von Hohenlohe, ktorý však trvalo žil v Maďarsku. Keďže mu spôsoboval čoraz väčšie dlhy najmä neplatením daní, v roku 1935 ho predal Československej republike. Pôvodná podoba loveckého zámočku sa zachovala dodnes. Čiastočnou prestavbou prešiel v rokoch 1975-77, kedy bol prevedený na Stranícky podnik služieb Praha. Priestory roky využívali najvyšší predstavitelia komunistického režimu. V zámočku Hohenlohe sa zachovala značná časť pôvodného vybavenia, vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí. Viaceré predmety skončili v nemeckom sídle rodiny Hohenlohe, na zámku Neuenstein, kam boli prevezené po svetovej poľovníckej výstave vo Viedni v roku 1910. Veľa artefaktov však zo zámočku „zmizlo“ v období pred rokom 1989. V období rokov 1990 až 1993 bol zámoček v pôsobnosti vedľajšieho hotela a nevyužíval sa. Od roku 2004 sa využíva na reprezentačné účely pod správou Kancelárie prezidenta SR, kam prešiel zo správy Národnej rady SR a z užívania Tatranským národným parkom. Zámoček pruského kniežaťa je národnou kultúrnou pamiatkou od roku 2009.
Súčasnosť
Pôvodná podoba zámočku sa zachovala dodnes, tak isto i značná časť pôvodného vybavenia vrátane ďalekohľadu od mníchovského optika Jacoba Merza, loveckých trofejí, zbraní, fotografií, obrazov a gongu na zvolávanie spoločenských udalostí. Vstup do zámočku je bezplatný. Odporúčame rezervovať si prehliadku 7 dní pred príchodom, keďže maximálny počet návštevníkov pri jednom vstupe je 20. Prehliadka trvá približne 30 - 45 minút, prísť na ňu je vhodné 10 minút pred začiatkom. Parkovanie pri zámočku je bezplatné a je povolené vždy vo štvrtok v čase prehliadok. Fotografovanie na súkromné účely je počas prehliadky zámočku v priestoroch sprístupnených verejnosti možné bezplatne.