Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína
Vlastivedné múzeum vzniklo v roku 1954 v Sečovciach, pričom v Trebišove pôsobí od roku 1981. Múzeum zhromažďuje a sprístupňuje doklady o vývoji Trebišovského okresu, pričom sa špecializuje na dejiny poľnohospodárstva a tokajského vinohradníctva na východnom Slovensku.
Jeho sídlom je kaštieľ, ktorý dal postaviť v roku 1786 gróf I. Čáky v barokovo-klasicistickom slohu zo zvyškov hradu Parič. V 30.-tych rokoch 19.-teho storočia ho zdedila rodina Andrášiovcov, ktorá ho prestavala v neorenesančnom slohu a obklopila parkom s cudzokrajnými drevinami. V parku sa nachádza aj neogotická hrobka tejto rodiny z konca 19.-teho storočia. Od roku 2012 nesie múzeum nový názov - Múzeum a Kultúrne centrum južného Zemplína v Trebišove.
Historická stavba trebišovského kaštieľa prešla v rokoch 2015 - 2016 rozsiahlou rekonštrukciou, prostredníctvom ktorej kaštieľ zmenil svoj šat a získal komfortný, štýlový charakter i vzhľad. V komnatách sa snúbi minulosť so súčasnosťou, umenie s tradícou, kultúra s vnímavosťou. Pre všetky vekové kategórie v ňom vznikol priestor na realizáciu svojich predstáv. Od detičiek z materskej školy, cez veľkých školákov, stredoškolákov, študentov vysokých škôl až po celé rodiny, turistov, návštevníkov.
Expozície:
Expozícia histórie poľnohospodárstva na východnom Slovensku:
Parná oracia súprava
Expozícia bola sprístupnená v roku 1985. Dokumentuje zavedenie novej, modernejšej a výkonnejšej techniky pre hlbokú orbu na prelome 19. a 20. storočia. Nachádza sa v exteriéri zadného dvora.
Vývoj mlatby
Expozícia bola otvorená v roku 1986. Dokumentuje históriu mlátenia obilia od cepov až po súčasné mlátenie kombajnom. Je umiestnená v zadnom dvore v novodobej adaptovanej budove.
Cestami práce a bojov za chlieb
Patrí medzi najrozsiahlejšie stále expozície v Múzeu a kultúrnom centre južného Zemplína v Trebišove. Otvorená bola roku 1987. Umiestnená je v komnatách na prízemí a na prvom poschodí kaštieľa. Expozícia prezentuje dejiny poľnohospodárstva na východnom Slovensku od praveku po polovicu 20. storočia. Po revolúcii bola expozícia zredukovaná o celý juhozápadný trakt, v ktorom bola prezentácia poľnohospodárstva a spoločnosti po 2. svetovej vojne.
Expozícia je rozdelená na niekoľko výstavných celkov:
- Praveké poľnohospodárstvo na území východného Slovenska;
- Včasnohistorické poľnohospodárstvo na východnom Slovensku;
- Poľnohospodárstvo Slovanov na východnom Slovensku;
- Poľnohospodárstvo v období feudálnej spoločensko-ekonomickej formácie;
- Poľnohospodárstvo v období kapitalistickej spoločensko-ekonomickej formácie;
- Poľnohospodárstvo v rokoch 1918-1945.
Poľnohospodárske stroje a mechanizmy
Expozícia bola otvorená v roku 1988. Dokumentuje poľnohospodárske stroje a mechanizmy z konca 19. a prvej polovici 20. storočia. Je umiestnená v zadnom dvore v adaptovanej budove.
Expozícia vinohradníctvo a vinárstvo na Slovensku s archívom tokajských vín:
Tokajské vinohradníctvo a vinárstvo
Expozícia bola otvorená v roku 1990. Dokumentuje dejiny a súčasnosť tokajského vinohradníctva a vinárstva na Slovensku. Expozícia je zriadená v pivničných priestoroch kaštieľa.
Archív tokajských vín
Archív bol sprístupnený v roku 2003. Dokumentuje výrobcov tokajských vín a zhromažďuje nové vzorky podľa ročníkov. Nachádza sa v pivnici kaštieľa.
Expozícia poľovníctva a ochrany zveri
Expozícia Tradičné remeslá južného Zemplína
Expozícia bola otvorená v roku 1992. Prezentuje a dokumentuje zanikajúce a zaniknuté remeslá Zemplína. Tematicky sa člení na tri na seba nadväzujúce celky – povrazníctvo, kováčstvo a kolárstvo. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.
Expozícia Ľudový odev južného Zemplína
Expozícia bola otvorená v roku 1994. Dokumentuje spôsob obliekania ľudu južného Zemplína v prvej polovici 20. storočia. Nachádza sa v budove bývalého čeľadinca.
Expozícia Ľudová drevorezba a plastika Zemplína
Expozícia bola otvorená v roku 2005. Prezentuje tradičné postupy súčasnej ľudovej tvorby slovenskej časti historického Zemplína. Nachádza sa v hospodárskej budove – niekdajšom byte koniara.
Stála výstava Andrássyovci na Trebišovsku
Expozícia bola sprístupnená v roku 2009 s podporou Rotary klubu v Trebišove. Dokumentuje históriu rodiny Andrássyovcov, zobrazuje ich rezidencie na území južného Zemplína a portréty jednotlivých členov šľachtického rodu. Je umiestnená na prízemí južného krídla kaštieľa.