Sitniansky hrad

Ilija, Ilija

b0a64402933.webp
 
SITNIANSKY HRAD
Sitniansky hrad je zrúcanina stredovekého hradu situovaná na rovnomennom vrchu (1 009,2 m n. m.) v pohorí Štiavnické vrchy. V 16. storočí bol prebudovaný. Hrad bol postavený v 13. storočí a jeho úlohou bolo chrániť okolité stredoslovenské banské oblasti. V 18. storočí sa ho zmocnili kurucké vojská Františka II. Rákocziho, ktoré ho úplne zničili. Zdevastovaná pevnosť sa stala zásobárňou stavebného materiálu pre Kaštieľ vo Svätom Antone i rozhľadňu na Sitne.

História

Vrchol Sitna, so strmými skalnými stenami na severe a juhozápade, bol výhodným miestom na obranu pred nepriateľom už v praveku. Z tohto obdobia pochádza mohutné opevnenie, ktoré malo priečny val oddeľujúci kultovú časť hradiska od akropoly, v stredoveku už nevyužívaný. V prvej polovici 13. storočia vzniká rozsiahle opevnené hradisko obkolesujúce vrcholovú časť Sitna až po strmé skaliská. V jeho najzraniteľnejšej časti bol postavený hrad, ktorého hlavnou úlohou bolo strážiť najľahšie prístupy a súčasne slúžil ako posledné útočisko obrancov hradiska. V 16. storočí boli dobudované a spevnené múry barbakanu, stojaceho pred hradom. Jeho úlohou bolo po prelomení obrany chrániť vchod do hradu pred priamou delostreleckou paľbou. Strely sa potom odrážali od šikmých mohutných stien budovy. Pri barbakane sa nachádza cisterna na vodu vytesaná do skalného podložia.

V roku 1548 obliehalo hrad kráľovské vojsko, aby ho vyrvalo z rúk lúpežného rytiera Melichara Balassu. V čase tureckého nebezpečenstva hrad spravovali vojenskí kapitáni, až ho kapitánovi Jánovi Krušičovi udelili do vlastníctva. Roku 1629 dostal sa Sitniansky hrad do trvalej držby rodiny Koháryovcov, ktorí ho potom vlastnili až do jeho zániku. Roku 1703 sa hradu zmocnili kurucké vojská Františka Rákocziho II., ktoré ho na konci protihabsburských povstaní pri opustení v roku 1710 úplne zničili. Hrad aj opevnenie sa stali zdrojom stavebného materiálu pre rozhľadňu na Sitne a kaštieľ vo Svätom Antone. Po vymretí Koháryovcov prešiel s celým panstvom do vlastníctva Coburgovcov.
Exteriér

Na vrchu Sitno stál historický kamenný hrad s opevnením ktoré obkolesovalo celú vrcholovú plošinu od hradu až po strmé neprístupné skaly na severnom a juhozápadnom okraji. Múry boli vybudované na základoch valového opevnenia hradiska, ktoré malo aj priečny val, v stredoveku nevyužívaný. Ten oddeľoval časť hradiska na akropole a mohol slúžiť ako druhá obranná línia. Z hradu zostali zvyšky obvodového muriva a základov, z ktorých možno usudzovať, že hrad sa skladal z dvoch častí. Na severne položenej hornej strane stál pravdepodobne hradný palác, ku ktorému viedlo ešte i dnes viditeľné do skaly vytesané schodište, južne bol položený dolný hrad, ako o tom nasvedčujú zvyšky jeho obvodových múrov. Zo západnej prístupnej strany sa tiahne šijová priekopa za ktorou sú náznakovo zrekonštruované časti barbakanu a vpravo je v skale vytesaná cisterna na vodu, ktorá bola na nádvorí. Na barbakane mohli byť aj strieľne a pravdepodobne bol dosť vysoký. Vchod do hradu bol z jeho bočnej strany, chránený pred útočníkmi.
Okolité hrady: Bzovík, Nový zámok, Staré mesto, Starý zámok
Povesť

K Sitnu sa viažu viaceré legendy a povesti. Azda najznámejšou je legenda o márnomyseľných synoch sitnianskeho hradného pána, ktorí namiesto toho, aby po smrti otca zotrvali v svornosti, stali v čele veľkých vojsk jeden proti druhému. Za to ich stihla strašná kliatba – sitnianska skala sa roztvorila a do svojich útrob pojala oba znepriatelené pluky. Verí sa, že v čase najväčšieho ohrozenia slovenského národa skala bojovníkov uvoľní, aby odčinili svoj starý hriech a obránili ľud, ktorý na nich dodnes s nádejou spomína.
Súčasnosť
Hrad je v súčasnosti ruina splývajúca so skalou, na ktorej je vystavaný. Začiatkom tohto storočia začali dobrovoľníci s archeologickým výskumom a konzerváciou hradných ruín. Dnes máte možnosť vidieť polohu barbakanu, cisterny na vodu, ako aj vstup do hradu. Na hrade je ešte veľa práce, ale vďaka prácam už niektoré múry umožňujú základnú predstavu o rozložení stredovekého hradu. Určite si pozrite aj plochu hradiska – na niektorých miestach sú stopy po stavbách a len prechádzka po okraji vrcholovej plošiny vám dá predstavu o rozsiahlosti a mohutnosti tejto stavby.
Na vrchole Sitna turistom slúži obnovená drevená rozhľadňa z roku 1727, v ktorej sa okrem občerstvenia môžu oboznámiť s ochranou prírody na území CHKO Štiavnické vrchy.

Prístup: Hrad je prístupný autom - odbočka z cesty medzi dedinou Svätý Anton a Banskou Štiavnicou. Dá sa prísť až po rampu, odtiaľ pešo až po rozhľadňu a vysielač na Sitne. Pešia túra: Náučný chodník Andreja Kmeťa z Prenčova až na Sitno.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Villa Paradajs
Zľava
4,00 €
1625069276-IMG-20210608-190103-362.webp
Štiavnické Bane 4,70 km
Chata pod lúkou
1707468508-IMG-0286.webp Banská Belá 8,60 km
Vila Sokáč
edc16bb9764.webp Vyhne 13,60 km
Chata Pliešovce
da9c169e503.webp Pliešovce 20,50 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Rozhľadňa Sitno
65474bb6525.webp Ilija 0,70 km
Ski Dúbravy
feb72aec578.webp Ilija 2,50 km
Mini ZOO pri Počúvadle
3fec8859836.webp Banská Štiavnica 2,70 km
Kaštieľ Sv. Anton
626284a2338.webp Svätý Anton 4,70 km
Múzeum vo Svätom Antone
1dbb1349397.webp Svätý Anton 4,70 km
Banské múzeum v prírode SBM
d3ecf66365.webp Banská Štiavnica 5,50 km