Kysucké múzeum v Čadci
Kysucké múzeum v Čadci je špecializované regionálne kultúrne zariadenie so zameraním na cieľavedomé zhromažďovanie, ochranu, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie hmotných dokladov so zameraním na múzejnú dokumentáciu vývoja prírody a spoločnosti, vedy a techniky, kultúry a umenia na území Kysúc, od prvých stôp osídlenia až po súčasnosť.
Kysucké múzeum v Čadci, organizácia v zriaďovateľskej pôsobnosti Žilinského samosprávneho kraja, má vo svojej správe expozície - Skanzen Vychylovka, stála národopisná expozícia v prírode v Novej Bystrici - Vychylovke, Historická lesná úvraťová železnica, múzejná železnica v Novej Bystrici - Vychylovke, Kaštieľ Radoľa, jeden z najstarších historických objektov na Kysuciach, predstavujúci renesančný typ zemianskeho sídla a Vlastivedné múzeum v Krásne nad Kysucou, ktoré prezentuje faunu a flóru severozápadného Slovenska, atrakciou je replika mamutej samice v životnej veľkosti, vzhľadom k nájdeným fosílnym pozostatkom v blízkom okolí. Súčasťou Kysuckého múzea v Čadci je aj Pracovisko dejín vied a techniky, ktoré sa zameriava na skúmanie vývoja vied a techniky v kontexte regionálnych dejín Kysúc a Dokumentačné centrum lesných železníc na Slovensku, špecializované stredisko pri Kysuckom múzeu v Čadci - poverené komplexnou dokumentáciou vývoja lesných úzkorozchodných železníc v celoštátnom meradle.
História
Múzeum bolo založené 1. októbra 1971 ako Okresné vlastivedné múzeum v Čadci, s účinnosťou od 1. januára 1972. V záujme záchrany a obnovy najcennejších pamiatok ľudového staviteľstva, začali sa už krátko po vzniku múzea prípravy na začatie výstavby expozície ľudového staviteľstva a bývania Kysúc. Múzeum spočiatku suplovalo a preferovalo úlohy pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody, prípadne činnosti na úseku záujmovej vlastivednej práce, a to všetko na úkor rozvoja vlastných špecifík múzejnej práce.
Múzeum už od svojho vzniku prezentuje výsledky činnosti svojich odborných pracovníkov formou stálych expozícií a krátkodobých výstav z oblasti archeológie, etnografie a histórie. V súčasnosti múzeum ponúka vo svojich priestoroch prehliadku stálej expozície História Kysúc, ktorá predkladá chronologický exkurz kysuckými dejinami. Návštevníci sa tak môžu oboznámiť s novými informáciami a poznatkami o kysuckom praveku, stredoveku a novoveku, kysuckom zbojníctve, či vybratých témach z regionálnych dejín – pevnostiach obranného systému Jablunkovské Šance ležiacich na území Kysúc, Košicko - bohumínskej železnici či kysuckom vysťahovalectve. Ďalšou je stála expozícia Človek na Mesiaci, venovaná americkému astronautovi s kysuckým pôvodom, Eugenovi A. Cernanovi, ktorá predstavuje jeho životnú púť.
Expozície:
Včelárstvo na Kysuciach
Výstava o včelárstve, ktoré v minulosti patrilo k tradičným doplnkovým zamestnaniam na Kysuciach, je sprístupnená do 31. októbra 2016 v priestoroch Kysuckého múzea v Čadci. Včelárstvo má na Slovensku bohatú tradíciu, pričom včelárske umenie sa často dedilo z pokolenia na pokolenie.
História Kysúc
Kysucké múzeum v Čadci pozýva na prehliadku stálej expozície, ktorá kysucké dejiny prezentuje formou sekcií, približujúcich najvýznamnejšie a najzaujímavejšie pasáže regionálnej histórie. Dozviete sa nové informácie a poznatky o kysuckom praveku, stredoveku a novoveku, kysuckom zbojníctve, či vybratých témach regionálnych dejín - pevnostiach obranného systému Jablunkovské šance ležiacich na území Kysúc, Košicko - bohumínskej železnici či kysuckom vysťahovalectve.
Človek na Mesiaci
Stála expozícia v Kysuckom múzeu je venovaná americkému astronautovi s kysuckým pôvodom Eugenovi A. Cernanovi, ktorý bol zatiaľ posledným človekom na Mesiaci. Expozícia prostredníctvom veľkoplošných reprodukcií a informačných panelov predstavuje životnú púť tohto novodobého Kolumba vesmíru. Návštevníci si môžu doslova siahnuť na imitáciu mesačnej krajiny či podrobne si obzrieť kópiu kozmického skafandra. Vystavené je i umelecké dielo akademického sochára Milana Greguša „Pocta E. A. Cernanovi“ v podobe polychrómovaného sopečného valúnu.