KAŠTIEĽ TEPLIČKA NAD VÁHOM
Obec Teplička nad Váhom bola vždy známa najmä svojím kaštieľom a pozostatkami Žofie Bosniakovej, ktoré boli uložené i sprístupňované verejnosti v Loretánskej kaplnke až kým ich nepodpálil duševne chorý muž. Dnes sa v truhle, naďalej umiestnenej v kaplnke, nachádzajú už len obhorené kosti. Kaštieľ je zapísaný do zoznamu národných kultúrnych pamiatok.
História
Pôvodom je to renesančný kaštieľ, ktorý dal koncom 16. storočia vystavať významný uhorský šľachtic Miluláš Deršffy. Začiatkom 17. storočia ho nový majiteľ čiastočne prestaval a kaštieľ tak získal podobu uzatvorenej stavby 4-krídlovej dispozície. V takejto podobe stojí v obci dodnes. Spája sa aj s menom Žofie Bosniakovej, ktorá podľa dostupných zdrojov v kaštieli istú dobu žila, ktorá sa do histórie zapísala svojou láskavosťou, dobrotou a štedrosťou k chudobným a biednym.
Na kaštieli sa zachovala vzácna nástenná výzdoba z grafitu, ktorú čiastočne sňali a preložili do Považského múzea. Keďže sa tu nikdy nerobil podrobný architektonický a umelecký výskum, veľa o ňom nevieme. Predpokladáme však, že skrýva v sebe veľa vzácnych, doteraz neodhalených, tajomstiev.
Kaštieľ stojí v blízkosti centra obce. Jeho bývalú monumentálnosť pripomína najmä západné krídlo, ktoré doteraz stojí v zachovalom stave. Východné krídlo, najstaršie, spolu aj s neskorogotickým kostolom, však už leží v ruinách. 6. augusta 1928 kaštieľ za záhadných okolností vyhorel. Novým vlastníkom sa stala banka so sídlom v Žiline, ktorá kaštieľ potom rozpredala medzi miestnych obyvateľov. Tí si jeho priestory prerobili na obytné plochy, čím sa znehodnotil.
Pôdorys
Kaštieľ je monumentálna štvorkrídlová trojpodlažná budova. Západná fasáda má na nárožiach prečnievajúce štvorhranné veže. Východné krídlo, na ktorom boli čiastočne zachované pôvodné renesančné sgrafitá, je v zrúcaninách. Časť sgrafít bola v roku 1955 odobratá. Kaštieľ mal arkádové nádvorie s priebežnou chodbou, zaklenutou krížovými klenbami. V súčasnosti sú arkády zamurované a majú nové okná. V prízemných miestnostiach sú valené klenby s lunetami.
Súčasťou kaštieľa bol kedysi kostol, ktorý sa spomína pod názvom Kaštieľsky kostol sv. Kríža (Ecclesia castellaris Sanctae Crucis). Vznikol ešte za čias Mikuláša Dersffyho a jeho manželky Barbory Perényiovej. Zbožní manželia dali postaviť v obci nielen farský kostol, ale pamätali aj na kostol v rozsiahlom kaštieli. Bol zasvätený sv. Krížu a nachádzal sa na východnej strane kaštieľa.
Súčasnosť
V súčasnosti je táto časť budovy následkom živelných pohrôm, ale i nedbanlivosťou ľudí v novších časoch v značne ruinóznom stave. Kaštieľsky kostol sa tak zachoval iba v podobe zrúcaniny. Jeho pôvodný vzhľad umožňujú rekonštruovať už len písomné pramene. V súčasnosti má až 37 vlastníkov. Sedem rodín doteraz obýva jeho priestory, ostatné časti pomaly chátrajú.
Prístup: Stojí vo východnej časti obce.