SNM-MZK - Expozícia judaík v Malej synagóge v Žiline
V Žiline v minulosti pôsobili dve židovské obce. Ortodoxnú modlitebňu dnes využíva ŽNO Žilina a je tu nainštalovaná jedna z expozícií Múzea židovskej kultúry. Bývalá neologická synagóga patrí k najvýznamnejším reprezentantom modernej synagogálnej architektúry v Európe. Tento pozoruhodný fukcionalistický objekt postavili v rokoch 1929-31 podľa projektov významného nemeckého architekta Petra Behrensa. Dnes slúži ako kino a jeho pôvodný účel pripomína iba pamätná tabuľa.
Žilina bola významným centrom židovského života od začiatku 19. storočia. Dejiny mesta sú však späté aj s utrpením židovského obyvateľstva. Počas holokaustu bolo zo zberného tábora, v blízkosti vojenských kasární na ceste do Závodia, deportovaných do nacistických vyhladzovacích táborov viac ako 18 000 židov z celého Slovenska.
Na stenách ceremoniálnej haly sú v mramorových doskách vyryté mená takmer 2.700 židovských obetí zo Žiliny a blízkeho ololia, pričom na čestnom mieste pri pamätníku sú mená padlých bojovníkov.
Expozície
Expozícia Múzea židovskej kultúry je umiestnená v budove ortodoxnej synagógy, ktorá sa aj v súčasnosti využíva na duchovné účely. Väčšinu vystavených exponátov tvoria sakrálne predmety. Tie sú majetkom Žilinskej židovskej náboženskej obce. Výstavná sieň je od samotnej modlitebne oddelená drevenou mrežou, cez ktorú môže návštevník vidieť priestorové usporiadanie modlitebne.
Expozícia judaík Vám predstaví základy judaizmu, kultúru a život židov, ktorí v minulosti tvorili významnú časť obyvateľstva Žiliny. V roku 1942 žilo v meste 3 500 obyvateľov židovskej národnosti. Poslednými rabínmi v meste pred holokaustom boli: ortodoxný rabín Martin Klein a neologický rabín Dr. Hugo Stránsky. Z koncentračných táborov sa vrátilo do 700 Židov, z ktorých 400 ihneď emigrovalo.