Vlastivedné múzeum Galanta
Vlastivedné múzeum v Galante vzniklo v roku 1969 s poslaním dokumentácie vývoja prírody a spoločnosti formou tvorby, ochrany, spracovania a prezentácie zbierkového fondu v regióne. Jeho zbierka má vlastivedný charakter s užšou špecializáciou dokumentácie mlynárstva v povodí Malého Dunaja a dolného toku Váhu.
V roku 1990 získalo múzeum sídlo v strede mesta v budove bývalej banky postavenej začiatkom 20. storočia. V roku 2014 sa múzeum predstavilo verejnosti vo vynovených priestoroch svojho hlavného sídla, kedy sa zrealizovala prístavba objektu.
Múzeum svojim poslaním a činnosťou sa usiluje o zachovanie, ochranu a rozvoj kultúrneho dedičstva s vedomím povinnosti chrániť a zveľaďovať nenahraditeľné kultúrne hodnoty regiónu Galanty.
Expozície
V hlavnej budove múzea je sprístupnená stála expozícia, kde nájdete expozíciu mestskej bytovej kultúry, sakrálne pamiatky, tradičnú ľudovú kultúru galantského regiónu, lekáreň z roku 1909, zbierku výtvarných umelcov regiónu, expozíciu, ktorá sa zaoberá historickým vývojom mlynárstva a expozíciu archeologická lokalita Gáň-Brakoň. Vlastivedné múzeum pripravilo aj expozíciu o histórii mesta, ktorá je inštalovaná v Renesančnom kaštieli v Galante.
Pracovníci múzea každoročne pripravujú pre návštevníkov rôznorodé výstavy. V posledných rokoch boli často obohatené a doplnené múzejno-pedagogickým programom, ktorý si získal u návštevníkov veľkú popularitu. Okrem toho múzeum spolupracuje pri organizovaní výstav najmä zapožičaním zbierkových predmetov partnerským inštitúciám. Ku kultúrno-výchovnej činnosti patria aj semináre, konferencie, sprievodné prezentačné podujatia, ukážky práce ľudových umelcov a pod.
Expozícia Mestská bytová kultúra predstavuje dve kolekcie historického nábytku, ktoré sú datované do konca 19. a začiatku 20. storočia. Sú produktom presne neurčenej stolársko-remeselnej dielne Rakúsko-Uhorska a reprezentujú štýl bývania vyššej spoločenskej triedy.
Expozícia Sakrálne pamiatky tvorí predmety, ktoré boli jednak súčasťou zariadenia chrámu ako aj drobné ľudové plastiky cirkevného charakteru. Vystavené diela zaraďujeme do 18. - 19. storočia, ktoré svojím umeleckým stvárnením dokumentujú súdobú kultúru regiónu.
Expozícia Tradičná ľudová kultúra galantského regiónu ponúka výber z bohatej etnologickej zbierky múzea, prostredníctvom ktorého predstavuje rôznorodosť spôsobu života ľudu na našom území počas posledných 200 rokov. Z hľadiska charakteristických znakov tu môžeme rozoznať menšie regióny s príznačnými prvkami miestnych tradícii v oblasti hmotnej a duchovnej kultúry. V rámci expozície sú prezentované nasledovné mikroregióny: obce Šoporňa a Pata, Abrahám a okolie, Veľký Grob a okolie, územie obývané prevažne maďarským etnikom a Slovenský Komlóš a okolie. Predstavujeme významné pamiatky z oblasti ľudového bývania, tradičného ľudového odevu, ľudového a sakrálneho umenia, ľudových remesiel a domácej výroby.
Expozícia Lekáreň prináša zariadenie lekárne, ktoré pochádza z roku 1909. Spája sa s menom lekárnika Ernesta Ulreicha, rodáka z Pustých Úľan, ktorý vyše 50 rokov vykonával svoje povolanie najprv v Bratislave a neskôr v Mostovej a v Galante.
Expozícia Výtvarní umelci regiónu zastupujú zbierku umeleckej histórie a predstavujú diela rôznych výtvarných techník.
Expozícia Mlyny a mlynárske remeslo nás informuje o histórii mlynárskeho remesla od kamenného žarnova až po umelé mlyny v galantskom regióne.
Expozícia Archeologická lokalita Gáň-Brakoň v krátkosti podáva obraz o nálezoch archeologického výskumu v roku 2007, ktorý dokumentuje bohaté osídlenie tohto regiónu od neolitu cez staršiu a mladšiu dobu bronzovú až po sťahovanie národov (5. storočie).
Nová expozícia výtvarného umenia vo Vlastivednom múzeu v Galante
Od polovice mája 2016 sa vo Vlastivednom múzeu v Galante nachádza nová expozícia výtvarného umenia, ktorá obsahuje diela Antona Dubrovského (*1915 - †1982), rodáka zo Šoporne. Výber z tvorby tohto plodného, hoci menej známeho autora predstavuje 11 obrazov zobrazujúcich prevažne obyvateľov Šoporne, ale námetom preňho bola aj príroda v povodí Váhu. Prevládajúca technika vyhotovenia vyobrazení je pastel. Dva z exponovaných obrazov nie sú súčasťou zbierkového fondu múzea, v ktorom sa celkovo nachádza 21 diel od Antona Dubrovského, ale pochádzajú od súkromného zberateľa, pričom jeden je požičaný a druhý darovaný.
Renesančný kaštieľ
Expozícia meštianskeho bývania z konca 19. storočia predstavuje ukážku nábytkovej tvorby a zariadenia meštianskeho interiéru v znamení pseudoslohov 19-20. stor. až po secesiu.
Expozícia Miestopis Galanty a okolia podáva históriu mesta od najstarších hmotných dokladov cez archívne pramene až po rekonštrukciu objektu renesančného kaštieľa.
Ďalšie expozície:
Dom ľudového bývania Matúškovo, Dom ľudového bývania Veľké Úľany, Vodný kolový mlyn Tomášikovo, Vodný kolový mlyn Jelka
Obecné múzeum Veľká Mača
Expozícia Najstaršie dejiny regiónu Veľká Mača - archeologická výstava sa nachádza v Obecnom múzeu vo Veľkej Mači