Vlastivedné múzeum v Hlohovci
Vlastivedné múzeum v Hlohovci sídli v objekte kláštora františkánov pri kostole Všetkých svätých na Františkánskom námestí v Hlohovci. Múzeum patrí k typickým regionálnym múzeám vlastivedného charakteru. Spravuje kvalitné zbierky spoločenských a prírodných vied, predovšetkým v odboroch história, archeológia, národopis, zoológia a botanika. Najpočetnejšie sú zbierky z odboru entomológia. Múzeum sídli v objekte františkánskeho kláštora, ktorý dal v roku 1492 postaviť Vavrinec Ujlaki a dnes je kultúrnou pamiatkou. Vo výstavnej sieni sú inštalované výstavy muzeálneho a galerijného charakteru.
EXPOZÍCIE:
Expozícia historického nábytku sa nachádza v pôvodnej kláštornej jedálni. V rámce expozície sa predstavujú základné typy nábytkového zariadenia z 18. - 19. -teho storočia.
Cieľom expozície Hlohovec - feudálne mesto je dokumentovať a prezentovať staršie dejiny mesta, a to od najstaršej písomnej zmienky do obdobia buržoáznej revolúcie 1848/49.
Expozícia Stavovce okolia Hlohovca oboznamuje s hlavnými zástupcami tejto časti fauny regiónu medzi Malými Karpatami a Považským Inovcom.
Expozícia Ženský ľudový odev približuje tradičnú ľudovú kultúru okolia Hlohovca, Trnavy a Piešťan na podobách odievania v minulosti.
Archeologická expozícia Klenotnica dávnoveku dokumentuje praveké a včasnohistorické osídlenie hlavne v oblasti zberného regiónu múzea.
Expozícia historického portrétu a grafiky je inštalovaná v naznačenom meštianskom interiéri z 18. a 19.-teho storočia. Jedná sa o zbierku obrazov z hlohoveckého zámku, pričom najcennejšie sú portréty príslušníkov rodiny Erdődyovcov.
Františkáni na Slovensku - Expozícia je jedinou muzeálnou expozíciou na Slovensku, ktorá podáva obraz o pôsobení františkánov v minulosti, v knižnici kláštora sa nachádzali vzácne hlaholské zlomky, najstaršia pamiatka v hlaholskom jazyku na Slovensku.
Porcelán, kamenina, sklo v ľudovom prostredí - Porcelánové hrnčeky a taniere od konca 19. st. nachádzali svoje miesto na poličkách, snom detí bývali bábiky s porcelánovými hlavičkami, rozšírili sa nádobky na svätenú vodu a sošky svätcov.