HLOHOVECKÝ ZÁMOK
Hlohovecký zámok je najvýznamnejšou historickou pamiatkou mesta Hlohovec. Nachádza sa južne od Hlohovca, na okraji rozsiahleho stromového parku s francúzskymi terasami.
História
Pôvodný stredoveký hrad bol postavený v 11. storočí a prvýkrát sa spomína v tzv. zoborskej listine. V roku 1275 kráľ Ladislav IV. daroval hrad prvému feudálnemu vlastníkovi z rodu Abovcov. Odvtedy, s malými prestávkami, patril aj s okolitými pozemkami až do roku 1945 mocným feudálnym rodom. Na hlohovskom hrade sídlili rody Ujlakiovcov, Turzovcov, Forgáčovcov a Erdődyovcov. Práve Erdődyovci hrad prestavali na pohodlné panské sídlo a obývali ho až do roku 1945, kedy sa do mesta dostali sovietske vojská. Vtedy bola na zámku zriadená nemocnica pre sovietskych vojakov. Po ich odchode sídlila v priestoroch zámku určitý čas posádka česko-slovenskej armády. Od roku 1951 boli na hlohovskom zámku obývacie priestory a učebne výchovného ústavu pre mládež.
Pôdorys
Je to stavba v tvare nepravidelného päťuholníka s tromi podlažiami. Má asi 40 miestností. Po nutnej rekonštrukcii môže v budúcnosti slúžiť ako reprezentačné sídlo, turisticko-rekreačné zariadenie, kultúrno-spoločenské centrum a pod. Súčasťou zámku je kaplnka s barokovým oltárom. V dnešnom období však chátra. V areáli zámku sa nachádza i budova unikátneho empírového divadla z r. 1802. Tento vzácny historický objekt vyniká predovšetkým empírovou interiérovou i exteriérovou výzdobou. Je to najstaršia zachovaná budova divadla na Slovensku.
Súčasnosť
V posledných rokoch na zámku nesídli nikto a patrí mestu Hlohovec. Po odsťahovaní sa chovancov reedukačného ústavu v roku 1999, prejavilo o zámok záujem Aristokratické združenie Slovenska. Zámer však nevyšiel. V roku 2002 Mesto Hlohovec získalo od štátu zámok do svojho vlastníctva. Aristokrati chceli zámok kúpiť a zrekonštruovať, nedokázali však preukázať dostatok financií na rekonštrukčné práce. Mesto sa vtedy rozhodlo od zmluvy o budúcej zmluve na kúpu zámku odstúpiť.
Dnes chce mesto chátrajúci objekt zachrániť pod vlastnou taktovkou. V budúcnosti by mala pamiatka slúžiť verejnosti. Jedným zo zámerov je napríklad zriadenie múzea stredovekej justície. Do zámku by sa mali vrátiť aj vzácne historické predmety z depozitárov Vlastivedného múzea v Hlohovci a hradu Červený Kameň.