KAŠTIEĽ VEĽKÝ BIEL
V obci Veľký Biel neďaleko Senca sa nachádza pravdepodobne najväčší barokový kaštieľ na Slovensku.
Monumentálne reprezentačné sídlo dal v 18. storočí vybudovať kardinál Imrich Csáky podľa projektu viedenského dvorného architekta A. E. Martinelliho. Pri stavbe kaštieľa bola údajne uplatnená zaujímavá symbolika – rezidencia by mala mať 365 okien (ako dní v roku), 52 izieb (ako týždňov v roku), 4 veže (ako 4 ročné obdobia) a 7 brán (ako dní v týždni). Táto informácia však nebola nikdy potvrdená a je pravdepodobné, že ide len o legendu.
Kaštieľ po roku 2005 chátral, od roku 2012 sa však opätovne preberá k životu - na objednávku možno dohodnúť komentované prehliadky, v priebehu roka priamo v kaštieli a priľahlom parku sa organizujú kultúrno-spoločenské podujatia.
Barokový štvorkrídlový poschodový kaštieľ s nárožnými vežami postavený v roku 1725 nebol prvým kaštieľom vo Veľkom Biely, ale až tretím. Dnes je jediným stojacim. Patril Žigmundovi Csákymu ale spravoval ho jeho brat arcibiskup Imrich. Na stavbu dozeral Esterházy, ktorý vlastnil dnes taktiež chátrajúci kaštieľ v Bernolákove na známom golfovom ihrisku. Kaštieľ niekoľko krát zmenil svojho majiteľa. Zväčša to boli páni, ale konali sa tu aj kňazské semináre, večierky a stretnutie miestnej smotánky.
História
V roku 1719 sa začala výstavba jedného z najväčších barokových kaštieľov v okolí. Majiteľom kaštieľa bol Žigmund Csáky a spravoval ho jeho brat, arcibiskup Imrich. Svojho jasu sa kaštieľ dočkal v roku 1930. Plánovačom bol Fischner von Erlach a jeho syn. Na stavebné práce dozeral majiteľ bernolákovského kaštieľa J. Eszterházy. Zaujímavosťou boli napr. okná, ktorých v celom objekte bolo 365 ako dní v roku, 52 izieb ako týždňov do roka a 7 brán ako dní v týždni. Z pravej strany kaštieľa bola kaplnka, ktorej steny tvorili maľby autora G.A. Galliartiho. Okrem iného tento objekt slúžil aj ako kňazský seminár.
Budova dostala v druhej svetovej vojne plný zásah a bola v zadnom trakte pri kaplnke ťažko poškodená. Zhoreli aj strechy. Pri výbuchu sa zničili aj nástenné maľby v kaplnke od G. A. Galliartiho. V rokoch 1959-1963 bol kaštieľ obnovený podľa projektu architekta J. Moreňa.
V roku 1955 sa začalo s rekonštrukciou kaštieľa a v roku 1960 ho odovzdali do užívania ako Domov dôchodcov s kapacitou 237 lôžok. Neskôr fungoval ako Ústav pre mentálne postihnuté ženy a od roku 2006 kaštieľ bol opustený a chátral. Vrámci reštitúcie bol kaštieľ vrátený potomkom, ktorí dnes žijú na území Slovenska a Čiech.
Pôdorys
Štvorkrídlová dvojposchodová budova s nárožnými vežami a ústredným dvorom na ktorý pôvodne nadväzoval francúzsky park, neskôr prebudovaný na anglický park. Štvrté krídlo vo dvore je v pôdoryse prerušené, aby umožnilo výhľad do parku. Pred kaštieľom symetricky usporiadané hospodárske budovy. Priečelie so stredným vyvýšeným rizalitom. Rytmicky členené barokové fasády, nad manzardovou strechou rizalitu vežička s cibuľovitou strieškou, ktorej typ sa opakuje aj v zastrešení nároží.
Do rizalitu je vložený reprezentačný nástup so stĺpovým vestibulom a širokým schodišťom, ako aj reprezentačná miestnosť na prvom poschodí. Dvojtraktová dispozícia s prebiehajúcou chodbou z dvorovej strany. Monumentálne priestory schodišťa s rastlinnou štukovou ornamentikou na klenbe majú v nikách stien kamenné alegorické postavy. Štuková ornamentika sa opakuje aj v miestnostiach krídla a na klenbe kaplnky, ktorá mala pôvodne nástropné maľby zo života svätého Pavla apoštola od G. A. Galliartiho.
Interiér
Vnútro kaštieľa je stále prekrásne, zachovávajúce pôvodné prvky vnútornej výzdoby. Pozlátenou farbou lemované prvky na niektorých stenách sú pozostatkom rekonštrukcie. Kaštieľ mal z minulosti vykurovanie prostredníctvom krbov, počas komunizmu bola prirobená možnosť kúrenia radiátormi, ústredným vykurovaním. Dodnes sú zachované niektoré nástenné pôvodné maľby, zdobené stropy zaujímavými prvkami. Viaceré miestnosti, a chodby získali dlažbu a stierky počas využívania ako ústav. Miestnosti sú svojou jedinečnosťou a nie jednoduchou a fádnou stavbou predurčené, aby mohli byť využívané aj ako hotelové izby, na účely luxusného ubytovania, alebo ako priestory galérie a výstav umeleckých diel.
Súčasnosť
V súčasnosti najväčší barokový kaštieľ na Slovensku ožíva. Po osemročnom spánku sa v roku 2012 začal preberať k životu a celkom novému poslaniu. Slúži verejnosti, je možnosť dohodnúť si komentované prehliadky, v priebehu roka priamo v kaštieli a priľahlom parku sa organizujú kultúrno-spoločenské podujatia.