Múzeum Michala Tillnera

Záhorácka 1919, Malacky, Malacky

223a3bb3209.webp
 
Múzeum Michala Tillnera

Mestské múzeum v Malackách bolo založené v roku 1975 z podnetu akademického maliara Michala Tillnera a bolo umiestnené v zrekonštruovanom objekte vodného mlyna.
V roku 1993 bola otvorená nová expozícia a múzeum nesie názov Múzeum Michala Tillnera v Malackách. V roku 2000 na základe reštitúcie budovy bolo múzeum vysťahované a zbierky uložené v depozite až do 18. februára 2006, kedy bola otvorená nová expozícia v budove Mestského centra kultúry na Záhoráckej ulici. Zbierkové predmety sú vo väčšine etnografické, v menšej miere umelecké predmety a archiválie. Múzeum zameriava svoju činnosť na rozširovanie zbierkového fondu, propagáciu, organizovanie prednášok, besied, výstavnú, výskumnú, edičnú a publikačnú činnosť. Múzeum spravuje aj fond archiválií od J. V. Trebišovského.

Michal Tillner, akademický maliar sa narodil 25.5.1895 v Malackách, zomrel 19.2.1975. Bol aj zberateľom ľudového a užitého umenia z konca 19. a začiatku 20. storočia. Jeho zbierka, ktorú daroval mestu, tvorí základ múzea.

Záhorím sa na Slovensku nazýva kraj ležiaci medzi riekou Moravou a vrcholmi Malých a Bielych Karpát.
Najväčším panstvom na Záhorí bolo panstvo plavecké, v stredoveku so sídlom na Plaveckom hrade, v novoveku v Malackách, čo malo rozhodujúci vplyv na rast Malaciek ako strediska regiónu.

Expozície

V úvode expozície je obrazová a textová dokumentácia k histórii plaveckého panstva, mesta Malaciek, remeslá, kultúra a život v meste koncom 19. a začiatkom 20. storočia.
Centrom expozície je Záhorácka izba. Záhorácka izba ako súčasť ľudového bývania v minulosti obsahovala zariadenie, ktoré pochádzalo z rúk dedinských stolárov. Predmety zariadenia tohto interiéru sa vyznačovali účelnosťou, ale i krásou tvaru, rezby či maľby. Svedčia o tom staré stoly, rohové lavice, postele, kolísky i množstvo maľovaných truhlíc, ktoré boli pýchou a často jediným bohatstvom nevesty. Neoddeliteľnou súčasťou zariadenia bola ľudová maľovaná keramika.
Prevládajúcim spôsobom obživy obyvateľov Záhoria do konca 19. storočia bolo poľnohospodárstvo. Vystavené predmety potrebné k výrobe a spracovaniu poľnohospodárskych produktov boli bežným vybavením každej domácnosti. Sú to predmety dennej potreby pripomínajúce prostredie domova na dedine. Boli zhotovované v domácnostiach, náročnejšie vyrábali špecializovaní remeselníci.
Najvýznamnejšou technickou plodinou pestovanou na Záhorí bolo konope, z ktorého sa zhotovoval odev, bytový textil a lisoval olej. Konopné oblečenie nosili hlavne ako pracovný odev muži aj ženy. Každá domácnosť vlastnila i pomôcky na spravovanie konope – „trlice, hachle, vretená, kolovrátky, praslice, navíjače nití“.
Nádoby, riad a ostatné kuchynské potreby boli vyrobené z dostupného materiálu - z dreva, slamy, prútia, hliny a pod.
Hlinený riad používaný v kuchyni bol jednoduchší ale krásou tvarov a účelnosti tiež dokumentuje estetické cítenie a rozmanitosť použitia v kuchyniach v minulom storočí. Riad sa kupoval väčšinou na jarmokoch, na púťach a v domácnostiach sa často obmieňal, lebo bol ľahko rozbitný. Ak bol hrniec, misa či džbán len puknutý, dávali ho odrôtovať drotárom.
V expozícii sa nachádza kolekcia rozličných starých mlynčekov, mažiare, žehličky, hodiny a súbor najrôznejších petrolejových lámp.

Habáni
Názvom Habán označovali na Slovensku a na Morave príslušníkov novokrstenskej sekty /anabaptistov/ ktorí pre svoje náboženstvo boli vyháňaní z alpských krajín Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko, Švajčiarsko, Rakúsko, Nemecko. Na Slovensku žili od roku 1536 a v regióne Záhorie sa usadili v roku 1547 v Sobotišti a v roku 1588 v lokalite Veľké Leváre. Habáni vysokou úrovňou svojej materiálnej kultúry, konkrétne keramickej výroby, ovplyvnili výrobu keramiky na západnom Slovensku. M. Tillner sa zaujímal o túto časť histórie, nakoľko aj sám pochádzal z habánskej rodiny.
Ukážky najstaršieho zdobenia habánskej keramiky sú kópie, ktoré dal zhotoviť na vlastné náklady. Originály habánskej a západoslovenskej keramiky, maľovaných džbánov, tanierov a mís pochádzajú z centier habánskych keramikárov ako boli Veľké Leváre, Sobotište, Modra, Stupava, Malacky a iné.
Súčasťou múzea je aj expozícia v kryptách Čierneho kláštora, kde sú okrem iného vystavené aj liturgické predmety a originály kamenných sôch, nachádzajúcich sa pôvodne v meste.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Hotel Majolika ****
950e0103534.webp Modra 24,90 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Krytá plaváreň Malina
47915491325.webp Malacky 0,60 km
Club 54 Malacky
e2a09c79509.webp Malacky 0,60 km
Letné kúpalisko Malacky
773fb2a0227.webp Malacky 1,40 km
Rozhľadňa Kostolište
5be5ff4913.webp Kostolište 3,50 km
White Eurovalley Golf Park
4d1aa331117.webp Malacky 3,90 km
Eurovalley Golf Park Club -…
f8b1c781513.webp Malacky 3,90 km