Hvezdáreň Partizánske
Vstupnú bránu na Hornú Nitru tvorí mesto Partizánske. Koncom augusta roku 1988 bola na severozápade mesta Partizánske v časti Malé Bielice daná do užívania širokej verejnosti hvezdáreň.
Budova hvezdárne Budova hvezdárne je situovaná na severo-západ od mesta vo vzdialenosti 1346 km od Greenwichu - nultého poludníka a 4590 km od severného pólu planéty, 200 metrov nad morom. Účelové zariadenie pozostáva z prednáškovej sály pre šesdesiatosem návštevníkov, päť a pol metrovej kupoly a kancelárskych priestorov. Prednášková sála je vybavená modernou audio-vizuálnou technikou, ktorá umožňuje poriadať semináre, vzdelávacie programy ako i školenia pre odbornú i širokú verejnosť.
Hlavný ďalekohľad Hlavným astronomickým prístrojom hvezdárne je šošovkový ďalekohľad - refraktor systému Coudé (150/2250mm). Pri vizuálnom pozorovaní je ďalekohľad doplnený okulárovou revolverovou koncovkou, ktorá umožňuje meniť zväčšenie v rozsahu od 56 do 375 krát. V spojení z najmodernejšou televíznou CCD kamerou sa ďalekohľad stáva nástrojom, prostredníctvom ktorého môžu pozorovať naraz všetci návštevníci, v pohodlí prednáškovej sály hvezdárne jedinečný astronomický úkaz.
Ťažisko popularizačno - vzdelávacej práce spočíva v popularizácii astronómie, kozmonautiky a príbuzných vedných odborov. Do roku 2008 hvezdáreň navštívilo viac do 200 tisíc návštevníkov. V náväznosti na učivo žiakov základných škôl hvezdáreň ponúka programy, ktoré svojim obsahom dopĺňajú učivo prírodovedy, zemepisu a fyziky.
Súčasťou hlavných úloh astronomického zariadenia je i pozorovateľsko - odborná činnosť. Prístrojové vybavenie hvezdárne umožňuje podielať sa na tejto činnosti. Typ a druh odborných pozorovaní je určený prístrojovým a personálnym vybavením hvezdárne, aktuálnosťou a potrebou riešenia daných problémov v rámci hvezdární Slovenska. Základom pozorovaní je vizuálne pozorovanie Slnka, zákresy fotosféry.
SOHO pozorovateľňaV oblasti medziplanetárnej hmoty sa využíva celooblohová komora pre fotografické sledovanie bolidov. V roku 2008 bola daná do užívania nová astronomická pozorovateľňa - Fričov domček. Netradične riešená odklápacia strecha chráni pred vrtochmi počasia zrkadlový ďalekohľad ODK 16 systém Dall-Kirkham 400mm f/6,8 pre hviezdnu astronómiu. Usporiadavajú sa expedície za sledovaním aktivity meteorických rojov. V rámci materiálnych možností sa uskutočňujú pozorovania zákrytov hviezd Mesiacom pomocou čiernobielej TV CCD kamery, premenné hviezdy a astronomická fotografia. Základné pozorovacie programy, ktoré sú adresované širokej verejnosti sa uskutočňujú v stredu, piatok a prvú sobotu v mesiaci.
Ponuka pre školy
Hvezdáreň Partizánske ponúka pre základné a stredné školy programy doplňujúce osnovy z prírodovedy, zemepisu a fyziky. Programy zoznamujú študentov a žiakov so základnými informáciami o vesmíre a jeho jednotlivých zložkách. Pozornosť je venovaná miestu a významu slnečnej sústavy z hľadiska štruktúry vesmíru a historického vývoja názorov.
Naše aktivity
Každý rok v lete sa priestory hvezdárne menia na Hviezdnu stanicu teenager - Letné astronomické bádanie. Okrem klasických prednášok sa uskutočňujú aj náročné Laboratóriá pre šikovné ruky. Rovnako pravidelne organizujeme cyklistické putovania za astronómiou - ESA. Už siedmy rok bude naša hvezdáreň hostiť papierových modelárov nie len zo Slovenska, ale aj z Českej republiky a priateľov z Poľska, na seminári papierových modelárov pod názvom Papierová hvezdáreň.
Prenosný vesmír
Ponúkame Vám vzrušujúci spôsob ako sa dozvedieť viac z astronómie. Planetárium ponúka nový výukový nástroj, ktorý poskytuje netradičnú priestorovú vizualizáciu blízkeho a vzdialeného vesmíru. Prináša nezabudnuteľné zážitky, je vždy vedecky presný na nové poznatky a vedomosti. Digitálny systém planetária umožňuje kombináciu vedy, kultúry, umenia, kreativity a vzdelávania.