HRAD HRUŠOV
Hrušovský hrad je zrúcanina gotického hradu nachádzajúca sa na kremencovom vrchu Skalka nad cestou z Topoľčianok do Skýcova, v katastrálnom území obce Hostie. Hrad Hrušov tvoria zrúcaniny gotického hradu z 13. storočia.
Pôvodne mal ochrannú funkciu - strážil obchodnú cestu prechádzajúcu cez pohorie Tribeč. Hrušovský hrad začal chátrať od roku 1708, keď bol zničený počas protihabsburských stavovských bojov. Cisárska armáda hrad dobyla a zničila. Zachoval sa pôdorys hradu, obytné jadro s predhradím a niektoré veže. Z hradu je nádherný výhľad na okolitú krajinu.
História
V minulosti sa miestni hradní kasteláni smutne preslávili pustošením okolitých obcí a nepriateľstvom voči kláštoru vo Svätom Beňadiku. Hrad bol v minulosti sídlom hrušovského panstva, ktorého majitelia sa viac krát vymenili. Hrušovský hrad od 13. až do 18. storočia obývali posádky viacerých panovníkov a až 18. šľachtických rodov
Počiatky Hrušova nie sú známe, údajne bol postavený po odchode Tatárov, v listinách sa prvý raz spomína v roku 1253. V rokoch 1321 až 1344 patril rodine Levických a potom sa stal kráľovským majetkom. Roku 1347 kráľ Ľudovít Veľký daroval Hrušov synovi župana Julia z Topolčian, magistrovi Mikulášovi a jeho pokrvnému bratovi Ondrejovi. V darovacej listine sa hrad objavuje pod názvom "Castrum Nostrum Hurusov". Neskôr sa stal znovu kráľovským majetkom a bol pod správou kastelánov. V polovici 16. storočia bol darovaný topoľčianskemu panstvu, kam patrí dodnes.
Najznámejší vlastníci hradu boli:
- Matúš Čák Trenčiansky, ktorému si pripisuje výstavba tohto hradu koncom 18. rokov 13.storočia
- Vladislav Opolský, ktorý získal panstvo Hrušov v roku 1369 od kráľa Ľudovíta Veľkého
- Leustach z Jelšavy, v čase držania hradu mal hodnosť uhorského palatína
- Bubekovci z Plešivca – známy gemerský rod, ktorého počiatky siahajú do 13. storočia
- Páni z Topoľčianok – rod ktorý sa viac krát snažil o držbu hradu. Nakoniec sa im to podarilo niekoľkokrát
- Rod Rákociovcov – V roku 1624 sa držiteľmi hradu stali manželia Anna a Pavol Rákociovci. Neskôr prešli majetky k príbuznému Františkovi II Rákocimu – vodcovi posledného stavovského povstania
Prístup: autom do obce Skýcov, odtiaľ pešo po zelenej značke asi 1 hod (na konci strmší výstup) alebo pešo z autobusovej zastávky Hrušov-hrad asi 1 km pred dedinou z južnej strany po červenej značke.