Hipologické múzeum (Múzeum koní)
Na severnom konci Topoľčianok sa rozprestiera rozsiahly anglický park, do ktorého je malebne zakomponovaná národná kultúrna pamiatka – monumentálny klasický kaštieľ, „Lovecký zámok“, „ Jazdiareň“ a ďalšie.
Posledný majiteľ topoľčianskeho kaštieľa J. A. Habsburg zriadil v Tribečských lesoch zvernicu s najväčšou rozlohou na Slovensku. Chov koní na území Slovenska bol dovtedy riadený v rámci Uhorska, kde územie Slovenska tvorilo piatu chovateľskú oblasť.
Tradícia chovu koní na Slovensku bola a je bohatá v národohospodárskej, spoločenskej oblasti, ako aj v oblasti chovateľskej, športovej a dostihovej. Na celom svete v ľudskej spoločnosti má kôň výnimočné výrazné postavenie. Kôň doprevádza človeka ako významný pomocník už vyše 6 000 rokov. Domestikácia, ovládnutie koňa bolo významným dejinným zásahom. Na svojom chrbte pod sedlom alebo v záprahu kôň umožnil poznanie a ovládnutie nových zemí, výmenu kultúr, rozvoj obchodu, poľnohospodárstva, armády, teda celého národného hospodárstva.
Pre zachovanie tradície chovu koní pre ďalšie generácie, žrebčín Topoľčianky sa v osemdesiatych rokoch podujal postupne vybudovať hipologické múzeum. Po rekonštrukcii budov a nádvoria podľa pripraveného scenára začalo so sústreďovaním materiálu jazdeckého, kočiarového, kováčskeho, sedlárskeho, kolárskeho, dokumentačného materiálu a materiálu fotografického. Vybudovaná bola nová kočiareň pre dopravné prostriedky koní.
Vybudované hipologické múzeum poskytne návštevníkom ucelenú predstavu o koňoch a ich využívaní spoločnosti. Návštevníkov múzea upútajú charakteristiky jednotlivých plemien koní, makety výrobných objektov, úspechy žrebčína v chove koní, zariadené sedlárska, kováčska a kolárska dielňa, izba a kuchyňa pracovníka v chove koní, zariadená starým nábytkom. Návštevníkov upútajú konské chomúty, sedlá, rôzne druhy postrojov a iných zariadení. Samostatnou kapitolou je kočiareň s expozíciou dopravných prostriedkov rôzneho zamerania / bričky, kočiare, vozy, sane, karety, pohrebný voz atď./ Na paneloch je znázornený aj rozvoj rastlinnej výroby a chovu hovädzieho dobytka, čo bolo od založenia žrebčína súčasťou jeho hospodárskej činnosti.
Expozície:
V štyroch pavilónoch:
- pavilón konských postrojov
- pavilón kočov
- pavilón dielní (kováčska, sedlárska, kolárska a príbytku chovateľa koni)
- pavilón športovej histórie
Je tu umiestnených viac ako 2000 pamiatkových predmetov. Pre skupinové návštevy je k dispozícii odborný výklad, prípadne videoprojekcia.
Národný žrebčín a hipologická expozícia Topoľčianky
Národný žrebčín, š.p. Topoľčianky svojim významom patrí medzi dôležité európske šľachtiteľské a chovateľské centrá ušľachtilých teplokrvných koní. Žrebčín bol založený v roku 1921. Zameriava sa na chov arabského, lipicanského, huculského a športového koňa.
Z uvedeného je zrejmá jeho jedinečnosť v tom, že mimo Topoľčianok nie je v Európe zariadenie, v ktorom by sa chovali štyri plemená koní. Početnosť stáda predstavuje 500 kusov. Časť zariadení žrebčína je umiestnená na teritóriu známeho Topoľčianskeho zámku – letného sídla prvého prezidenta Československej republiky T.G. Masaryka. Súčasťou je aj hipologické múzeum s množstvom zaujímavých exponátov.
Kone z Topoľčianok sú úspešné i na športových kolbiskách a to v celom rade jazdeckých disciplín – drezúra, voltíž, parkúr, vytrvalostné jazdenie, záprahy.