Jaskyne pod Havraňou skalou
V skalnatých svahoch Havranej skaly je viacero menších jaskynných priestorov. Havrania skala (kóta 1154 m) predstavuje kužeľový zvyšok vrcholového systému zarovnávania vystupujúci zo stredohorskej rovne čiastočne zachovalej krasovej planiny Lipovec. Vlastný vrchol predstavuje úzky hrebeň v smere S-J o dľžke asi 100 metrov, ktorý je z východu ohraničený strmou stenou s rôznymi bralnými formami a skalnými vežami.
V stene sa nachádzajú dve jaskyne erozívno-korozívneho typu s dĺžkou 39 metrov, resp. 16 metrov bez kvapľovej výzdoby, ako aj dve výmrazové skalné diery s dĺžkou 6 metrov rep. 8 metrov. Šírka dlhšej diery je až 12 metrov a výška 6 metrov. Asi 200 m juhozápadne od vrchola Havranej skaly sa nachádza Chladná jaskyňa korozívno-erozívneho typu dlhá 44 m a pekný skalný tunel dlhý až 6 metrov, ktorý vznikol selektívnym mrazovým zvetrávaním vápencov pozdĺž puklín. Z pôdnych typov výrazne prevažuje rendzina sutinová, na strmých svahoch plytká protorendzina.
Podľa slov najstaršej generácie obyvateľov Stratenej sa v tejto i iných blízkych jaskyniach skrývali partizáni po potlačení SNP, ale aj radoví obyvatelia obce počas príchodu frontu. Dokonca si kvôli strave do jaskýň priniesli aj ovce.
Pod Havraňou skalou v Suchej doline je zvláštny prírodný jav Slovenského raja - Občasný prameň. Geologickú stavbu tvoria mezozoické prevažne karbonátové horniny spodného triasu až jury. Patrí medzi najznámejšie a z hydrologického hľadiska najvýznamnejšie občasné pramene na Slovensku Prvé správy o ňom pochádzajú z r. 1861 od E. Helma. Od r.1978 zabezpečuje Hydrometeorolický ústav v Košiciach v spolupráci so Správou Národného parku Slovenský raj meranie prameňa. Teplota vody sa pohybuje od 5,2 do 6,4 C°.
Prístup
Trasa ku skale je totožná s trasou k útulni Schovánka až k starému polorozpadnutému posedu. Tu treba odbočiť dolu úzkym chodníčkom a za chvíľu ste tu. Skala je oveľa väčšia, ako to vyzerá zo sedla a pre milovníkov lezenia sú tu kvalitne zaistené cesty.