Jaskyňa Šarkanova diera
Šarkanova diera je najznámejšou jaskyňou Poráčskeho krasu. Nachádza sa v skalnom hrebeni medzi Vysokým vŕškom a Borisovou. Pôvod jaskyne súvisí s potokom Jordaň, nachádzajúcim sa 30 m nižšie. Je jedným z prítokov Bieleho potoka. Šarkanova diera je dlhá 177 m, vznikla ako riečna jaskyňa pozdĺž puklín vo svetlých triasových vápencoch. Pozostáva z Pastierskej chodby, vysokého Archeologického dómu, ktorý cez ďalšiu sieň končí Galériou. Je to puklinovo-riečna jaskyňa so zvyškami výzdoby. Je významným náleziskom artefaktov neolitického človeka a našli sa tu aj zvieracie kosti jaskynného medveďa, vlka, jeleňa a jaskynného leva.
Nálezy sú významné aj tým, že sa tu našli vedľa seba črepy kultúry s lineárnou a bukovohorskou keramikou. Ľud, ktorý sa už živil prevažne roľníctvom, usadil sa v tak vysoko položenej jaskyni – 690 m nad morom. Je to najvyššie položený nález lineárnej keramiky na Slovensku. Pre svoj význam bola jaskyňa v roku 1979 vyhlásená za chránený prírodný výtvor. Šarkanova diera je z veľkej časti voľne prístupná verejnosti, nesprístupnená časť je uzavretá mrežou. Na návštevu chladných a tmavých útrob jaskyne si treba vziať teplé oblečenie a zdroj svetla.
Jaskyňa Chyža
V tesnej blízkosti sa nachádza jaskyňa Chyža dlhá 14 m, v ktorej sa našli najstaršie kosti domestifikovaného psa na Slovensku.Obidve jaskyne boli osídlené v mladšej dobe kamennej ľudom, ktorý patril do kultúrneho okruhu lineárnej a bukovohorskej keramiky (4 400 rokov p.n.l.). Je súčasťou miestneho turistického chodníka.
Prístup
Dostať sa k jaskyni môžete z obcí Poráč a Olcnava. Vedie tu aj náučný chodník z obce Poráč a náučný chodník Šarkanova diera zo strediska Poráč Park.