HRAD PAJŠTÚN
Na juhozápadnej strane pohoria Malé Karpaty, na vápencovom brale vo výške 486 metrov, nad obcou Borinka, sa nachádza zrúcanina strážneho hradu Pajštún z 13. storočia. Pri obci sa nachádzajú zvyšky muriva stredovekej strážnej veže Dračí hrádok, nad Borinkou sa nachádza krasové územie Borinský Kras a známa horáreň Medené Hámre.
Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Kapatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Počiatky tohto kráľovského hradu siahajú do 2. polovice 13. storočia.
Ďalšie názvy: Pajštúnsky hrad, Borinka, Stupavský Kameň, Kvetov; 1284 Perustian, Perinstain, Parastian, 1439 Borostyan, Peylestian, 1476 Borastyankw, 1786 Paistun; maď. Borostyánkö, nem. Paullenstein, Ballenstein
História
Pajštúnsky hrad patril do sústavy pohraničných hradov, ktoré v Malých Karpatoch preberali od 13. storočia funkciu ochrany severozápadných hraníc uhorského štátu. Podľa neoverených údajov založila hrad už začiatkom 13. storočia česká kráľovná Konštancia - dcéra uhorského kráľa Bela III. Iné zdroje vravia, že hrad vystavali pravdepodobne v poslednej tretine 13. storočia po násilnom zániku neďalekého Dračieho hrádku. Prvá písomná zmienka pochádza z roku 1273.
Najstarší majitelia mali spoločné panstvo so Stupavou, kam sa neskôr aj vrátili. Od 14. storočia patril grófom zo Svätého Jura a Pezinka nepretržite až do r. 1526, keď rod vymrel a majetky sa dostali do rúk Serédyovcov a neskôr Salmovcov. V r. 1592 až 1867 patril Pálfiovcom, neskôr Károliovcom. Hrad vyhorel v polovici 18. storočia, čiastočne ho opravili a naďalej používali. Od roku 1809, keď ho demolovali napoleonské vojská, leží v ruinách.
Exteriér
Stredoveký hrad, z ktorého sa zachovali iba zvyšky muriva, podstatne prestavali v období renesancie. Zo 16. storočia pochádza na svoj čas moderné renesančné opevnenie, ktoré sa opieralo o mohutný rondel, na ktorom sa dali umiestniť delá. Opevnenie dokončili v r. 1550, ďalej ho zdokonaľovali v priebehu 17. storočia Pálfiovci, ktorí ukončili základnú prestavbu hradu a jeho rozšírenie už v r. 1619. Ešte väčšie zmeny nastali pri stavebných úpravách v polovici 17. storočia, keď nanovo prestavali obytné budovy a vybudovali ďalšie vonkajšie opevnenie.
Súčasnosť
Hradné budovy sa zachovali vo fragmentoch okolo ústredného nádvoria, ktorého plochu prekrýva násyp z poškodených murív. Najsúvislejšie je obvodové murivo palácov a opevnení vstavaných do masívu hradného brala, so zachovanými otvormi okien, arkierov, vstupov, v murive s odľahčovacími oblúkmi a stopami po klenbách. Najpôsobivejšie sú krakorce niekdajšej pavlače nad vstupom s neskororenesančnou výzdobou v podobe maskarónov z r. 1619, ktoré svojou rôznorodosťou dokumentujú nároky staviteľa na architektúru a jej umelecké stvárnenie.
Prístup: Obec Borinka Pajštún (0:50, späť 0:35). Z obce Borinka, od kostola vedie červená turistická značka až k zrúcaninám hradu. Zaparkovať možno neďaleko kostola, pred hostincom "Pod Pajštúnom". Cesta vedie okolo hostinca, krátko cez obec, potom poľnou cestou a lesným chodníkom. Z Pajštúna sa možno žltou turistickou značkou dostať k zrúcaninám Dračieho hrádku (1:45) alebo opačným smerom ku kaštieľu v Stupave (1:20). K hradu vedú nenáročné turistické chodníky z Borinky, Stupavy alebo Bratislavy-Rače.