Mestské múzeum v Pezinku
Mestské múzeum v Pezinku zriadilo Mestského zastupiteľstvo v Pezinku ako svoju príspevkovú organizáciu k 1. marcu 2003, slávnostné otvorenie sa uskutočnilo 18. septembra 2003. Hlavným poslaním Múzea je cieľavedomé zhromažďovanie, ochrana, vedecké a odborné spracovávanie a sprístupňovanie zbierkových predmetov ako hmotných dokladov k dejinám mesta Pezinok. Táto práca je napĺňaná prostredníctvom archeologických výskumov, archívneho bádania, propagačnej a publikačnej činnosti. Mestské múzeum sídli v priestoroch renesančnej Starej radnice, nachádzajúcej sa na Radničnom námestí.
Stále expozície:
Jozef Franko - Sakrálna plastika
Súčasťou Mestského múzea v Pezinku je aj Galéria Jána Kupeckého, poskytujúca priestor umelcom z Pezinka a blízkeho okolia, ktorí sa našim mestom inšpirujú, žijú v ňom alebo pracujú. Časť priestorov Galérie je venovaná prácam slovenského keramika, pezinského rodáka, Jozefa Franka. Jeho sakrálne plastiky sú predstavené v priestoroch "kaplnky".
Zo zeme
Základ stálej expozície Mestského múzea tvoria predmety, získané z archeologických výskumov (spolu) realizovaných Múzeom od jeho založenia v roku 2003. Expozícia je rozdelená na tri časti, podľa historického obdobia a miesta výskumu.
Prvá časť približuje výskumy pravekých lokalít v chotári Pezinka a Slovenského Grobu. Na jeseň 2004 prebehli v lokalitách Pezinok/Grinava – Dlhé pole a Slovenský Grob - Padelky zisťovacie výskumy, ktoré potvrdili existenciu osídlenia týchto území v období eneolitu, doby bronzovej a rímskej. V expozícii nájde návštevník zbierku kamennej industrie, keramiky, hlinených pracovných nástrojov, ale aj predmety približujúce duchovný život pravekých obyvateľov nášho územia – drobné hlinené plastiky. Pravekú časť expozície dopĺňajú predmety získané výskumom v lokalite Pezinok – Lazarna. K najzaujímavejším patrí odtlačok prstov pravekého hrnčiara, zachovaný vo vypálenej hrude hliny.
V druhej časti expozície predstavujeme výskumy realizované v extraviláne mesta Pezinok. Jedná sa hlavne o dva zaniknuté stredoveké opevnené polohy „Starý zámok I“ a „Starý zámok II“. K predmetom získaným na týchto miestach patria stredoveké militárie (strelky šípov a kuší), kovové úžitkové predmety a mince.
Posledná časť expozície približuje výskumy z intravilánu mesta. Vystavené predmety – keramika, zvyšky stredovekej kamennej architektúry a drobné kovové, drevené a textilné predmety pochádzajú z rozsiahleho výskumu farského kostola Nanebovzatia Panny Márie a z komplexného stavebno – historického a archeologického výskumu meštianskeho domu v historickom centre Pezinka.