Múzeum ľudovej umeleckej výroby
Múzeum ľudovej umeleckej výroby v Stupave vzniklo v roku 2008 ako špecializované pracovisko Ústredia ľudovej umeleckej výroby zamerané na ľudovú umeleckú výrobu. Poslaním múzea je vytvárať prostredníctvom odbornej vedeckej a dokumentačnej činnosti predmetovú, textovú a obrazovú dokumentáciu ľudovej umeleckej výroby v minulosti a súčasnosti.
Múzeum v súčasnosti spravuje tri fondy: zbierkový, pracovný a dokumentačný. Prevažnú časť zbierok vo fondoch múzea tvoria predmety, ktoré zamestnanci Ústredia ľudovej umeleckej výroby nadobudli od 50.tych rokov 20.storočia z tradičného ľudového prostredia, zo sortimentu vyrobeného pod hlavičkou Ústredia ľudovej umeleckej výroby, alebo sami vytvorili (fotografie, krojová dokumentácia).
Zároveň do fondov pribudli nové predmety získané kúpou, darom, výskumom. Zbierkové fondy múzea tvoria zbierky textilu, dreva, keramiky, predmety z kovu, prútia, šúpolia. V dokumentačnom fonde spravuje múzeum mimo iného fotoarchív, výskumné správy, krojovú dokumentáciu.
V súčasnosti umožňuje múzeum štúdium svojich zbierok a dokumentov prezenčnou formou bádateľom, vedeckým a múzejným pracovníkom.
Expozície
Výstavnú činnosť Múzea ľudovej umeleckej výroby zastrešuje Galéria ÚĽUV na Obchodnej 64 v Bratislave, ktorá je miestom konania tematických výstav, venovaných rôznym aspektom tradičného remesla a ľudovej umeleckej výroby v súčasnosti.
Zbierkový fond tvoria zbierky:
- Textil
- Drevo
- Keramika
- Netextil (zbierkové predmety z kovu, prútia, šúpolia, ...)
- Kruhy na vode (predmety ocenené v súťaži ÚĽUV nazvanej Kruhy na vode)
- Kolorované kresby
V dokumentačnom fonde múzeum spravuje skupiny:
- Fototéka
- Audiotéka
- Videotéka
- Výskumné správy
- Krojová dokumentácia
- Materiálový vzorkovník
- Návrhy
- Vzorkovníky
- Prezentačné tlače ÚĽUV
- Prezentačné materiály ÚĽUV