KAŠTIEĽ FRIČOVCE
Vo Fričovciach každého upúta renesančný kaštieľ, ktorý je prejavom vyvrcholenia obdobia výstavby kaštieľov na Slovensku. Bol postavený rodinou Berthóty v rokoch 1623 – 1630. Výzdoba na fasáde renesančného kaštieľa zobrazuje 150 postáv vrátane osobností z dejín strednej Európy.
História
Kaštieľ Fričovce je jedinečný svojou sgrafitovou figurálnou výzdobou, ktorú v roku 1630 dokončil Martin Waxman, maliar a grafitár 17. stor. v Uhorsku. Autor vyhotovil svoje dielo použitím techniky dvojfarebného sgrafita, a to použitím slonovej kosti a sivočierného uhlíka. Ak sa budete dívať na sgrafitovú výzdobu kaštieľa, zbadáte, že umelec znázornil hlavy s porovnaním s telom postáv väčšie, aby uplatnil zásadu vertikálneho perspektívneho pohľadu diváka zdola nahor.
Pôvodne asi 150 historických a mytologických postáv zdobí polia horizontálnej štítkovej atiky kaštieľa. Výber postáv je pestrý z najrozličnejších oblastí: antickí bohovia spolu so symbolickými postavami ľudských cností, ďalej defilujú postavy antiky, uhorskej a poľskej histórie a medzi kráľov a sultánov sa dostali aj vojvodca Ján Žižka a sultán Amurat. Galériu vládnucích cisárov slávnej ríše Rímskej a významných osobností Uhorska vyobrazil autor na čelnej fasáde kaštieľa.
Dodnes tu možno obdivovať antických bohov (Mars, Venuša), hrdinov (Aeneas, Brutus), panovníkov (Flavius, Titus, Trajanus), božské cnosti (Viera, Nádej, Láska), uhorských kráľov, či iné osobnosti (kráľ Ladislav, Matej, sultán Amurat, Jan Žižka), atď. Postavy sú zobrazené v dobových alebo symbolických rúchach. Na fasáde pravej nárožnej veže je pri poslednej úprave odhalený letopočet 1630 a slnečné hodiny.
Z viacerých šľachtických rodov, ktoré Fričovce vlastnili alebo mali v prenájme, významnú úlohu zohral najmä rod Berthótyovcov. Život v obci ovplyvňoval pomerne dlho – od 15. do 18. storočia. Berthótyovci sídlili v kúrii stojacej na mieste dnešného kaštieľa. Najmä vďaka nim sa dnes Fričovce môžu pýšiť jedným z najkrajších renesančných objektov na Slovensku. Na prednej fasáde kaštieľa vo Fričovciach sa zachoval sgrafitový erb Berthotyovcov – hereldický štít s orlicou a kráľovskou korunou v spodnej časti.
Ďalšie osudy kaštieľa sa spájajú s rodom Ghillányovcov, ktorí v kaštieli bývali do roku 1945. Ešte predtým (okolo roku 1840) svoje sídlo prestavali, pričom stavebne upravili najmä interiér. Po druhej svetovej vojne kaštieľ prešiel do vlastníctva štátu a postupne chátral. Našťastie, reštauračné práce uskutočnené v druhej polovici 20. storočia mu sčasti prinavrátili pôvodný vzhľad a zachránili ho pred spustnutím.
Od roku 1998 sa vlastníkom kaštieľa stala rodina Tomková, ktorá oživila túto pamiatku z takmer viac ako 40 ročného spánku. Totálne schátralá kultúrna pamiatka si vyžiadala generálnu opravu cez statické zabezpečenia, obnovu exterierov a interierov samotného kaštieľa, hospodárskych budov a parku.
Súčasnosť
V súčasnosti kaštieľ slúži ako hotel. Okrem tradičných hotelových služieb poskytuje návštevníkom možnosť zarybárčiť si v jednom z jazier nachádzajúcich sa v nádhernom kaštieľskom parku plnom vzácnych druhov drevín. Milovníci prírodných krás a úchvatných scenérií zablúdivší do týchto končín si však neprídu na svoje len v tomto parku.
Okolie
Okolie Fričoviec je plné vzhliadnutia hodných miest. Za všetky možno spomenúť tiesňavu Lačnovský kaňon s vodopádom a zvláštnymi skalnými útvarmi či neďalekú verejnosti sprístupnenú jaskyňu Zlá Diera (po východniarsky Zlá Džura).