KAŠTIEĽ BOHUNICE
Kaštieľ sa nachádza v obci Bohunice (nazývaná tiež Bohunice nad Váhom). Táto obec leží na pravom brehu rieky Váh v blízkosti mesta Ilava. V podhorí Bielych Karpát je ukrytá architektonická „perla Stredného Považia“, ktorá sa stala po rekonštrukcii skvostom romantického historizmu.
Pôdorys
Kaštieľ bol postavený v 2. polovici 17. storočia. Prízemná budova kaštieľa má dve bočné krídla medzi ktorými je situovaná otvorená chodba. Ku kaštieľu patril veľký dvor, park s vodometom a rozľahlá ovocná záhrada.
História
V tomto období patril rodine Mednyanských, starej uhorskej šľachte, spätej s krajom pod Vršatskými bradlami. Zemianska rodina Mednyanských dala vybudovať v priľahlom parku roku 1866 menšiu neogotickú kaplnku s nárožnými fiálami a vežičkou vstavanou do jej priečelia. Pod kaplnkou je rodinná hrobka Mednyanských.
Dostavba kaštieľa sa spája s menom Alojza Mednyanského, významného zástupcu rodu a osvieteného človeka, ktorý v rokoch 1861 – 1864 kaštieľ premenil do jeho dnešnej podoby.
V 20-tych rokoch 20. storočia sa stal majetkom rodiny Riznerovcov, tí si ho vybrali pre svoju krásnu a pokojnú polohu. Majiteľ kaštieľa Žigmund Rizner bol bratom národnej umelkyne Ľudmily Podjavorinskej – Riznerovej, ktorá vraj napísala svoje slávne dielo o vrabčiakovi Čimovi práve v bohunickom kaštieli.
Rodiaca sa pražská filmová hviezda, operná speváčka Božena Riznerová Obrová bola jediným potomkom riznerovskej vetvy v Bohuniciach.
Návšteva kaštieľa pripomína obdobie medzivojnových čias, kedy sa v kaštieli stretávala pražská študentská umelecká bohéma. Dokonalá rekonštrukcia kaštieľa, premeneného na Múzeum regiónu Bielych Karpát, zachovala atmosféru emancipovaných 20-tych a 30-tych rokov minulého storočia a pripomína zašlú slávu prvorepublikového Československa v riznerovskej a etnografickej expozícii a v expozícii skla zo sklární z Lednických Rovní. V galerijných priestoroch je nainštalovaná výstava diel významného bohunického rodáka, akademického maliara Jána Matejku.
Súčasnosť
Bohunický kaštieľ bol pre verejnosť sprístupnený v lete 2012 a dnes ho tvorí pamätná izba Ľudmily Podjavorinskej, spoločenská a koncertná sála s obrazárňou obradnou sieňou a miestna expozícia. Na obnovu čaká ešte priľahlý park s devastovanou záhradnou kaplnkou, pod ktorou v rodinnej hrobke odpočívajú pôvodní majitelia kaštieľa v Bohuniciach – Mednyanskí.
Zaujímavosti
Vedľa Bohuníc stála kedysi obec Pominovce. Trpela povodňami, ktoré často spôsoboval neďaleký Váh. Preto jej obyvatelia toto miesto opustili a v blízkosti si založili obec Sedmerovec, ku ktorej voda z Váhu nedosiahla. Pominovce ako dedina zmizli z mapy, ale zachoval sa po nich vzácny románsky Kostolík sv. Jána Krstiteľa. Drobná sakrálna stavba stojaca uprostred polí vznikla najneskôr v 12. storočí, možno i skôr. Na starobylom kostole z kameňa sa zachovali románske prvky, ako je jednoduchá veža, apsida a okná v južnej stene lode.