Slovenské sklárske múzeum
Slovenské sklárske múzeum je špecializované múzeum s celoslovenskou pôsobnosťou so zameraním na sklársku výrobu na Slovensku. Vo fondoch uchováva niekoľko pozoruhodných historicky cenných materiálov a v súčasnosti eviduje 3745 zbierkových predmetov.
Múzeum bolo zriadené v roku 1988 v mieste s bohatou sklárskou tradíciou, ale aj so súčasnou výrobou skla. Je umiestnené v renovovanom sídle bývalých majiteľov sklárne Schreiberovcov. Ide o pôvodne renesančný kaštieľ z konca 16. storočia - rozsiahlu jednoposchodovú budovu s obdĺžnikovým pôdorysom, s priečelím zvýrazneným štítom a balkónom na stĺpoch. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly park, v ktorom sa nachádza niekoľko vzácnych cudzokrajných rastlín.
Expozície
Stála expozícia skla sprostredkuje obraz o dejinách vývoja slovenského skla od jeho najstarších dokumentovateľných čias až po súčasnosť. Najstarší úsek histórie sklárskej výroby na Slovensku zastupujú nálezy získané z archeologických výskumov, najbohatšie je zastúpené sklo z obdobia 17. - 19. storočia. Súčasná sklárska výroba je dokumentovaná výrobkami jestvujúcich slovenských sklární.
V r. 2001 bola otvorená expozícia s dielami sklárskych výtvarníkov z Japonska, Ameriky, Austrálie, Kanady a ďalších štátov. Múzeum poskytuje sprievodcovské služby podľa želania v slovenčine alebo v šiestich cudzojazyčných mutáciách, ako aj audiovizuálny program so zameraním na proces výroby skla, premietanie videofilmov so sklárskou tematikou a tiež poradenskú službu zo svojej špecializácie. V blízkosti múzea je značková predajňa tunajšej sklárne so súčasným výrobným sortimentom. SSM spolupracuje aj s výtvarníkmi - amatérmi, ktorých zaujímajú najmä techniky zušľachtenia skla a jeho expozíciu využívajú odborné školy z blízkeho okolia ako prostriedok názorného vyučovania.