Partizánska jaskyňa
Vrch Veľký Manín známy najmä unikátnou tiesňavou, ktorú vytvára spoločne s povedľa stojacim Malým Manínom, sa hrdí pomerne veľkým množstvom prevažne menších puklinových jaskýň. Tieto jaskyne sú zväčša ťažko priechodné a prístupné len jaskyniarom.
Výnimkou je Partizánska jaskyňa nachádzajúca sa v skalnom brale čnejúcom nad obcou Záskalie, v blízkosti značeného chodníka.
Partizánsku jaskyňu - v nadmorskej výške 784 m n. m. - tvorí priestranná tunelovitá klesajúca chodba v masívnych sivých vápencoch s rohovcami, ktorá sa končí v rozšírenom priestore. Túto jaskyňu tvorí jediná, asi 20 metrov dlhá chodba, ktorá sa nepyší nijakou významnejšou krasovou výzdobou. Jaskyňa vznikla rozširovaním puklín v jurských a kriedových vápencoch vodou, ich zvetrávaním a rútením. Za svoj názov vďačí jaskyňa faktu, že počas SNP slúžila ako dočasný partizánsky úkryt. K Partizánskej jaskyni vedie upravený, avšak neoznačený chodník odbočujúci zo spomínaného turistického chodníka na Veľký Manín. Pred jej vchodom sa nachádza informačná tabuľa. Východiskom túr k jaskyni môže byť Považská Bystrica (časti Podmanín alebo Považská Teplá) či obec Záskalie.
Nad jaskyňou vyššie sa v skalnom hrebeni nachádza skalné okno, nazývané Oko a Vápencová jaskyňa, dlhá 140 metrov, tá však pre veľmi úzke priestory nie je prístupná verejnosti. Nižšie sú menšie jaskyne Plazivka a Komora.
Jaskyne v okolí Manína
Partizánska jaskyňa s mnohými ďalšími (napr. Vápencová jaskyňa, Jašteričia priepasť) tvorí spolu dovedna až 40 v súčasnosti objavených jaskýň v tejto lokalite. Všetky sa nachádzajú v okolí Malého a Veľkého Manína, ktorý v niekdajšej rajonizácií tvorili jeden celok Manínske bradlo.