Ilavský hrad

Mierové námestie 1, Ilava, Ilava

f557a1cb884.webp
 
ILAVSKÝ HRAD
Prvá písomná zmienka o meste je z roku 1332. Mestu dominuje hrad, pôvodne vystavený ako kláštor, ktorý od čias Márie Terézie slúži ako nápravné zariadenie.

Ilavský hrad z prelomu 11. - 12. storočia pozostával z Horného a dolného hradu. Horný po fortifikačnom zničení v roku 1674 prebudovaný na prvý kláštor rádu trinitárov - teda kláštor Najsvätejšej Trojice v Uhorsku. Dolný slúžil ako zemepánske sídlo. Objekty v roku 1855 kúpil štát a prebudoval na Krajinskú trestnicu pre ťažkých väzňov v roku 1856, odvtedy až dodnes slúži na väzenské účely.
Okrem palácov, kláštornej budovy a obranných veží sa tu nachádza i Kostol Všetkých svätých, v ktorom sa dodnes vysluhujú bohoslužby. Majestátny kostol obklopený prísne stráženým areálom väznice je skutočnou raritou a jeho návšteva patrí zaiste k najnevšednejším zážitkom, aké si možno v meste dopriať.
História
Dominantou mesta Ilavy je starobylý hrad z 12. storočia postavený údajne tajomným rádom templárskych rytierov. Pôvodne pevnosť na obranu významného a široko-ďaleko jediného vážskeho brodu slúžila istý čas ako kláštor. Ilavský hrad je zložitým komplexom budov; okrem palácov, kláštornej budovy a obranných veží sa tu nachádza i Kostol Všetkých svätých, v ktorom sa dodnes vysluhujú bohoslužby. Majestátny kostol obklopený prísne stráženým areálom väznice je skutočnou raritou a jeho návšteva patrí zaiste k najnevšednejším zážitkom, aké si možno v meste dopriať.

Hrad dal pravdepodobne postaviť kráľ Žigmund v r.1431. Murovaný hrad daroval Žigmundov zať kráľ Albert v r.1439 svojej manželke, kráľovnej Alžbete. No ešte v r.1439 dal Ilavu, do zálohy Ulrichovi Cillimu. V r.1457 zvolili za Uhorského kráľa Mateja Korvína a hrad prešiel do jeho vlastníctva ako kráľovský hrad. V r.1470 daroval kráľ Matej hrad vojvodcovi Blažejovi Magyarovi, po ňom získal Ilavu jeho zať a dedič Pavol Kinizsi. Po jeho smrti získal hrad Štefan Zápoľský, neskôr jeho syn Ján Zápoľský. Kráľ Ferdinand I. daroval hrad v r.1527 Ladislavovi Macedónskemu, ktorý v r.1533 predal hrad aj panstvo Ostrošičovcom. Tí z neho vytvorili prepychové šľachtické sídlo.

Matej zabezpečoval na hrade v r.1646 fortifikačné práce. Zvýšenú pozornosť venovali hlavne opevneniu proti Turkom. V r. 1670 obžalovali Mateja z Vešelényiho sprisahania a Ilavu obsadilo cisárske vojsko. Základ opevnenia rozváľali a zasypali hlboké hradné priekopy. Po úplnom odchode Ostrošičovcov predal kráľ Leopold I. Ilavu Sigfrídovi Krištofovi Breunerovi. Ten dal k dispozícii horný hrad arcibiskupovi Jurajovi Széchényimu, ktorý tu zriadil prvý kláštor trinitárov v Uhorsku. Tí vykonali na hrade rozsiahlu barokovú prestavbu. Po zrušení kláštora, odišli trinitári z Ilavy. Kostol, priľahlý kláštor a nemocnica zostali opustené. V r.1855 predal gróf Gustáv Kónigsegg celý komplex budov Ilavského hradu uhorskému štátu, ktorý zriadil v Ilave krajinskú trestnicu.

Exteriér

Hrad bol pôvodne murovaný, zo štvorcovým pôdorysom, castelového typu. V polovici 15. storočia ho obohnali masívnymi hradbami a zosilnili aj bašty. Po malých úpravách prebehli na hrade väčšie fortifikačné práce až okolo r. 1646. Horný hrad obklopovala zo všetkých strán hlboká priekopa. Vysoké budovy vonkajšieho (dolného) hradu tvorili dve krídla. Juhozápadný trakt zosilovali tri mohutné bašty, severozápadný trakt chránil Váh.
Hrad bol prakticky obklopený zo všetkých strán vodou a preto sa spomína aj ako Ilavský vodný hrad. V r. 1671 cisárske vojsko zbúralo všetky veže a zahádzali hradné priekopy. Hrad tak stratil obranný význam. V r. 1697 trinitári upravili horný hrad postavili barokový kostol a na severovýchodnej strane kostola pristavali rozľahlý komplex poschodového kláštora a nemocnice. V štvorkrídlovej kláštornej budove obdĺžnikového pôdorysu vytvorili dva uzavreté dvory, ktoré upravili na "rajské dvory". Po odchode trinitárov z Ilavy (r. 1783) boli priestory hradu zväčša nevyužité až v r. 1855, po predaji objektu štátu, prebehla prestavba na veľkú krajinskú tresnicu.
Pôdorys
Stredoveký vnútorný štvorkrídlový komplex posilňovali tri nárožné bašty na východnej, južnej a západnej strane. Horný hrad obklopovala zo všetkých strán hlboká priekopa. Studňa bola na vnútornom nádvorí, brána do hradu s padacím mostom na severozápadnej strane. Medzi hradnými priekopami a mestečkom bolo voľné priestranstvo a rybník aby mali obrancovia horného hradu výhľad a mohli strielať.
Súčasný stav

V súčasnosti sa v Ilavskom hrade nachádza štátny nápravnovýchovný ústav. Preto je hrad zakázané aj fotografovať, a je prakticky nemožné dostať sa k pôdorysu súčasného stavu. Ten však nie je z hľadiska historického vývoja hradu ani dôležitý, pretože na objekte prebehli modernizačné stavebné úpravy, ktoré majú zabezpečiť priestory pre 800 väzňov, dozorcov a všetko čo súvisí s prevádzkou takéhoto zariadenia. Zvonku je hrad poznačený rôznymi plotmi a strážnymi vežičkami, ktoré slúžia na ochranu, aby sa väzni nedostali z objektu. Návšteva hradu nie je možná.
Zatiaľ neponúkame zľavu
Zatiaľ nemá hodnotenie

Najbližšie ubytovanie v okolí do 30 km

Chata pod horou Beluša
0386887135.webp Belušské Slatiny 9,30 km
Drevenica Brundzovce ***
53589193869.webp Čičmany 21,40 km
Drevenica na Považí
1682686301-image0-1-.webp Dolná Mariková 24,60 km

Tipy na výlety v okolí do 30 km

Mestské múzeum Ilava
1cdc9224795.webp Ilava 0,20 km
Letecké múzeum Slavnica
14330c3155.webp Slavnica 3,00 km
Kaštieľ Bohunice
c8b512d9899.webp Bohunice 3,40 km
Kaštieľ Pruské
749744bb738.webp Pruské 3,70 km
Automotoklub SR Karting
58ae4b7d260.webp Dubnica nad Váhom 5,60 km
Kaštieľ Ladce
99aa36ad242.webp Ladce 5,70 km