KAŠTIEĽ PUSTÝ CHOTÁR
Pár kilometrov za Nitrou, v časti obce Beladice - Pustý Chotár nájdete neoklasicistický kaštieľ ponorený v rozhľahlom tichom parku.
História
Kaštieľ dala vybudovať rodina Jesenských okolo roku 1820. Bol sídlom šľachtickej rodiny Szirányii –Ötömös. Neskôr ho odkúpil barón Henrik Lindelóf, ktorý ho na prelome 19. a 20. storočia prestaval a zväčšil v duchu neoklasicizmu. Kaštieľ vtedy dostal podobu dvojpodlažnej trojtraktovej budovy obdĺžnikového pôdorysu.
V neoklasicistickej podobe sa kaštieľ zachoval dodnes, ale v zmenšenej pôdorysnej dispozícii. V roku 1937 počas stavebných úprav vtedajšieho majiteľa, bohatého židovského obchodníka, dr. Krausa boli rozobraté bočné krídla. Novým majiteľom sa po krátkej dobe stala rodina Ďurčanských, ktorá vlastnila kaštieľ do roku 1945.
Genius Loci je v kaštieli silne prítomný. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu. Zábradlie neoklasicistického vstupného schodišťa je od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera.
Kaštieľ je kultúrnou pamiatkou SR. V rokoch 1998 – 2003 sa uskutočnila rozsiahla rekonštrukcia a renovácia kaštieľa, čím mu bola prinavrátená jeho pôvodná umelecko-historická hodnota. Cieľom rekonštrukcie kaštieľa bolo naplniť jeho priestory zodpovedajúcim spoločenským a kultúrnym využitím.
Park Hotel Tartuf
Od konca roku 2003 je kaštieľ súčasťou hotela, ktorý je charakteristický kvalitnými službami, jedinečným prostredím, podmienkami a atmosférou pre prácu a oddych návštevníkov. Ponúka ubytovanie v komfortne zariadených izbách, skvelý výber jedál, nápojov a špecialít v reštaurácii, štýlovej kaviarni s letnou terasou a lobby bare, tiež relax v novom wellness centre, na tenisových kurtoch a v krásnom 5 hektárovom parku. V ňom je inštalovaná Prírodná galéria umeleckej keramiky, ktorá bola slávnostne otvorená 31. augusta 2007. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali od roku 1999. Siedmich ročníkov sa zúčastnilo takmer 50 umelcov z 20 krajín celého sveta. Je unikátna v rámci celého Slovenska. Podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch sa doposiaľ na inom mieste nenachádza.
Interiér
V centre dispozície kaštieľa je neoklasicistického hlavné vstupné schodište s kovaným zábradlím od viedenského umeleckého zámočníka J. Wagnera a s ornamentálnymi štukami na strope. Z vnútorného zariadenia zostal zachovaný fajansový krb v podobe pseudorenesančného príborníka z 90-tych rokov 19. storočia. Pozornosť si zaslúžia aj maľované vitrážové okná hlavného vstupu a pôvodný drevený strop v jednom zo salónikov na poschodí kaštieľa.
Exteriér
Výrazné stavebné úpravy realizoval spomínaný barón Lindelóf. Kaštieľ vtedy dostal podobu dvojpodlažnej trojtraktovej budovy obdĺžnikového pôdorysu s výrazným ústredným rizalitom, ktorý je na záhradnom priečelí zastrešený kupolou. Okolo rizalitu bol vybudovaný kovaný balkón prístupný prevýšenými dverami zo salóniku na poschodí. Popod liatinovú koPark Hotel Tartuf - Kaštieľ Pustý Chotár, Beladicenštrukciu balkónu sa priamo z parku vchádza do oválnej sally terreny.
Ďalšie zmeny týkajúce sa budovy kaštieľa, ktoré ovplyvnili jej súčasnú podobu, uskutočnil bohatý židovský obchodník Dr. Kraus v roku 1937. Boli rozobrané 2 bočné krídla, čím došlo k zmenšeniu kaštieľa. Zachovaná však zostala jeho neoklasicistická podoba.
Expozície
Prírodná galéria umeleckej keramiky - stála expozícia súčasnej svetovej umeleckej keramiky
V lete 2007 bola v areáli Kaštieľa Pustý Chotár slávnostne otvorená Prírodná galéria umeleckej keramiky. Galéria nadväzuje na medzinárodné keramické workshopy, ktoré sa tu konali v rokoch 1999 - 2009. Počas ôsmich workshopov tu pôsobilo 52 umelcov zo 4 svetadielov.
S keramikou vytvorenou na workshopoch v Beladiciach sa môže široká verejnosť a turisti oboznámiť v historickom kaštieli a Park Hoteli Tartuf. Diela sú tu umiestnené nielen v interiéroch, ale aj v chránenom parku. Ten sa v závere spomínaného leta 2007 premenil na Prírodnú galériu, ktorá je výnimočnou v rámci celého Slovenska. Na inom mieste sa doposiaľ podobná stála umelecká prezentácia keramických diel v historických objektoch nenachádza.