KAŠTIEĽ MARŠOVÁ - RAŠOV
Novogotický kaštieľ sa nachádza 0,5 kilometra od centra obce Maršová Rašov. Kaštieľ spolu s parkom bol vyhlásený v roku 1963 za národnú kultúrnu pamiatku.
História
Kaštieľ vlastnila rodina Maršovských, ktorá mala majetky v Jablonove a Maršovej, okres Bytča (marsó - és jablonfalvi Marsovszký). Rodina bola prepojená s ďalšími šľachtickými a zemianskymi rodmi. Dcéra Viktora Maršovského a Otílie, rodenej Pongrácovej - Vilma (1860-1939), sa v roku 1887 v Predmieri vydala za váženého veľkoobchodníka s koloniálnym tovarom z Banskej Bystrice Emila Móryho. Ich syn Ján Móry (1892 - 1978) sa stal významným tatranským hoteliérom a hudobným skladateľom (12 operiet a spevohier, piesne, komorné a orchestrálne diela, skladby pre deti a mládež).
V roku 1923, v tom čase už vdova Vilma Móryová, rod. Maršovská, kúpila od bratov Ivora a Eugena Maršovských tento kaštieľ a bývala v ňom až do svojej smrti v roku 1939, Kaštieľ slúžil rodine Móryovcov do roku 1944 ako letné sídlo. Potom už začal písať novodobú kapitolu.
Prvotnými vlastníkmi kaštieľa bola zemianska rodina Maršovských, kde sa vymenilo viacero generácií tohto zemianskeho rodu. V roku 1909 kaštieľ od Mŕoca Maršovského kúpilo 12 rodín z Kysúc. Nakoľko tieto rodiny boli príliš zadĺžené, kaštieľ od občanov odkúpila pani Móryová, ktorá mala 3 dcéry. Po znárodnení vlastnil kaštieľ lekárnik Kajaba z Považskej Bystrice, ktorému bol skonfiškovaný. 30. 3. 1953 odovzdal MNV maršovský kaštieľ do užívania závodu Považské strojárne Považská Bystrica na ubytovanie pre zamestnancov. Priľahlé budovy kaštieľa a záhradu prevzalo do užívania JRD Predmier.
V roku 1958 bol kaštieľ odovzdaný späť MNV. Nedostatočnou údržbou zo strany závodu bola budova značne schátralá. V roku 1965 rozhodnutím strediska štátnej pamiatkovej starostlivosti a ochrany prírody v Banskej Bystrici bolo vyhlásené pamiatkové ochranné pásmo pre kultúrne pamiatky nachádzajúce sa v obci. Jednalo sa o kaštieľ v Maršovej. V roku 1982 bola zahájená generálna oprava maršovského kaštieľa.
Investorom bol n. p. Hydinárske závody Bratislava, ktorý chcel využívať kaštieľ na rekreačné účely. Bol to významný prínos pre záchranu tejto kulturnej pamiatky. V roku 1985 pokračovali práce na oprave Maršovského kaštieľa – elektroinštalácia, vnútorné omietky, vonkajšia fasáda a zemný vrt v priestore Pod Jankovcom pre zabezpečenie vody do kaštieľa.
Pôdorys
Má štvorcový pôdorys, viacpriestorovú dispozíciu, je dvojpodlažná s pivnicou. Solitér č.185 stojí v strede časti Maršová, pri potoku. Na ceste ku kaštieľu je vysadená lipová aleja.
Súčasnosť
V súčasnosti je kaštieľ v súkromnom vlastníctve, do ktorého ho Hydinárske závody odpredali.