KAŠTIEĽ TURČIANSKA ŠTIAVNIČKA
Renesančný kaštieľ postavený v druhej polovici 16. storočia, upravený barokovo-klasicistický, adaptovaný po roku 1945. Ku kaštieľu patrí aj rozsiahly anglický park so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi drevinami. Po zmene majiteľov areálu kaštieľa v roku 2013 park a ani kaštieľ nie sú prístupné verejnosti.
História
Kaštieľ sa nachádza na okraji rozsiahleho anglického parku z prvej polovice 19. st. so zimnou záhradou, jazierkami a vzácnymi drevinami. Na jeho skrášlení a zhodnotení sa v rokoch 1860 až 1885 podieľal záhradný architekt G. Křivánek. Révaiovské mauzóleum na neďalekom cintoríne, postavené pravdepodobne začiatkom 20. st. v neogotickom slohu s prvkami eklektizmu, má nad hlavným vstupom dva erby - Révaiovský a Abaffiovský.
Renesančný kaštieľ z druhej polovice 16. storočia, ktorý sa prvýkrát spomína v roku 1637. Koncom 18. storočia prešiel barokovo-klasicistickou úpravou. Koncom 19. storočia ho opravili. Počas druhej svetovej vojny vyhorel a opäť ho opravili.
V romantickom tichu stáročných stromov na okraji obce Turčianska Štiavnička sa ukrýva majestátny kaštieľ Révayovcov vystavaný v 16. storočí. Zaujímavosťou tejto kedysi výstavnej šľachtickej rezidencie je, že práve z jednej z jej terás strieľal vo filme Martina Friča „Jánošík“ gróf Révay na nášho najslávnejšieho zbojníka, Juraja Jánošíka.
Anglický park
Kaštieľ v Turčianskej Štiavničke je obklopený obrovským anglickým parkom, ktorý plynule prerastá do okolitých lesov. Tento park, či skôr arborétum, má neopakovateľné kúzlo. Nachádza sa tu niekoľko stovák stromov z rôznych kútov sveta, pokojné jazierka i tečúca voda. Možno tu tiež obdivovať zachovanú budovu empírového skleníka, tzv. oranžéria a bývalé rozárium, v ktorom sa kedysi nachádzalo 160 odrôd ruží.
Pôdorys
Pozostáva z dvoch poschodových budov a je situovaný na kraji rozsiahleho anglického parku s cennými drevinami. Západným krídlom kaštieľa sa vchádza do obdĺžnikového nádvoria, obklopeného na sever a západ, strane novými arkádami s rovným nosníkom. Východné krídlo si zachovalo pôvodnú arkádu, podklenutou krížovou klenbou. Vnútorná dispozícia kaštieľa je pozmenená prestavbami. V miestnostiach sa iba čiastočne zachovali pôvodné krížové klenby. V anglickom parku empír, skleník zo zač. 19. stor. Časť slohového nábytku sa dostala do zbierok SNM v Martine.
Súčasnosť
Budova kaštieľa momentálne nie je v dobrom stave, už dlhšie čaká na rekonštrukciu, vďaka strhujúcemu arborétu však toto miesto rozhodne stojí za návštevu. Park poskytuje vzácne chvíle pre odpočinok prechádzkou lúkami, okolo jazierok, bystrinky, azaliek, sekvojí a minerálneho prameňa.