KUNERADSKÝ ZÁMOK
Kuneradský zámok je bývalý lovecký zámok vo Svitačovej doline v katastrálnom území obce Kunerad vo výške cca 600 m n. m neďaleko Rajeckých Teplíc. Zámok aj s areálom je národnou kultúrnou pamiatkou.
V čase SNP tu v roku 1944 sídlil štáb partizánskej brigády. V tomto období ho vypálili fašistické vojská. Po roku 1945 bol zrekonštruovaný a opravený. Od roku 1974 slúžil na liečebné účely ako Liečebňa Slovenského národného povstania. V roku 2010 lovecký zámok poškodil požiar. Pamiatka sa začala v roku 2010 opäť rekonštruovať, bohužiaľ opäť došlo k požiaru a dodnes nie je opravený.
História
Gróf Ballestrém v rokoch 1914 - 1916 vo vyššej časti Kuneradskej doliny nad obcou dal vybudovať lovecký zámok v duchu modernej secesie podľa vzoru francúzskej architektúry. Zámok vo svojich počiatkoch mal slúžiť aj ako letovisko vtedajším cisárom Rakúska a Nemecka - Františkovi Jozefovi a Villhemovi II. Uskutočneniu tohoto zámeru zabránila 1. svetová vojna. Zámok slúžil ako príležitostné sídlo grófskej rodiny Ballestrémovcov, ktorí dochádzali dvakrát do roka, a to na jar a jeseň. Bol vybavený komfortne a najmodernejším zariadením. Mal i vlastnú elektráreň na vodný pohon. Naproti zámku je umelý vodopád, ktorý vytvára odpadová voda z turbínového náhonu.
Pobyt Ballestrémovcov v zámku sa spájal s prehliadkou lesov, s oboznámením sa s prácou lesníkov a zamestnancom zámku, ako aj poľovačkami. Grófska rodina bola vzdelaná, priateľská a nábožná. V zámku dala zriadiť kaplnku svätej Terezky Ježiškovej.
Počas 2. svetovej vojny po čiastočnom potlačení povstania nemeckej jednotky 25. septembra 1944 zámok vypálili, pretože bol sídlom partizánskeho štábu.
V roku 1959 zámok zrekonštruovali a slúžil na liečenie ochorení dýchacích ciest ako Liečebňa SNP Kunerad. Ďalšia rekonštrukcia prebehla v roku 1974 a zámok prešiel pod Československé štátne kúpele Rajecké Teplice, neskôr Slovenské štátne kúpele Rajecké Teplice, respektíve Slovenské liečebné kúpele Rajecké Teplice, a.s..
V roku 1996 zámok prešiel spolu s kúpeľmi v Rajeckých Tepliciach do súkromného vlastníctva. Odvtedy bol využívaný len príležitostne. 10. marca 2010 zasiahol počas rekonštrukcie strechu zámku veľký požiar.
Pôdorys
Stavba je postavená v štýle modernej secesie podľa francúzskej architektúry. Zámok dopĺňajú nárožné veže, vikiere, terasy s arkádami, vonkajšie schodiská a park. Vysoké strechy s vikiermi vyvolávajú predstavu gotického sídla. Romanticky pôsobiaci zámok mal obdobne riešené aj interiéry. K zámku bola postavená kaplnka svätej Terezky Ježiškovej. Pôvodne bol zámok moderne zariadený a pripojený na vlastnú vodnú elektráreň.
Súčasnosť
Zámok, ktorý je národnou kultúrnou pamiatkou, momentálne nie je prístupný verejnosti a nie je ani v príliš dobrom stave. Napriek tomu je navštevovanou turistickou atrakciou, vychádza z neho niekoľko turistických chodníkov vedúcich na vrcholy priľahlej časti Malej Fatry.
Prístup: Kuneradský zámok – východisko túr na Martinské hole - Veľká Lúka ( 1475 m n.m. ) - najvyšší lúčnatý vrchol v centrálnej časti Lúčanskej Fatry. Orientačne je trasa jednoduchá:
žltá značka: Kuneradský zámok – Svitačová dolina – Veterné – Veľká Lúka – 3,15 hod.
modrá značka: Kunerad – chatová osada Brezie – Stránska hájovňa – Mylný grúň – Veľká lúka – 4,15 hod.