ZNIEVSKY HRAD
Vysoko nad obcou Kláštor pod Znievom v Malej Fatre sa vypínajú zrúcaniny hradu Zniev, druhého najvyššie položeného hradu na Slovensku. Hrad Zniev na skalnatom vrcholci v nadmorskej výške 985 m je najstarším známym hradom v Turci.
História
Pôvodný hrad na vyššom temene vrchu sa spomína v roku 1243 ako Turčiansky hrad. V 14. storočí bola nižšie postavená gotická budova a zosilnili opevnenia. Panovník Belo IV. dal po tatárskom vpáde postaviť vedľa starého Znojovho hrádku nový hrad "castrum Thurucz" - hrad Turiec. Hrad chránil vstup do Turca na starej obchodnej ceste z Ponitria a bol prvým sídlom Turčianskej stolice. Sídlo stolice však neskôr prešlo na väčší, lepšie prístupný Sklabinský hrad a Znievskemu hradu ľudia postupne vrátili jeho starý názov. Pôvodne mocné sídlo turčianskeho zemepána doplatilo na svoju neprístupnosť. Stalo sa nepohodlným, často menilo majiteľov. V roku 1681 hrad podpálili Thökölyho vojaci, v roku 1705 Rákocziho vojaci a posledná zmienka o hrade pochádza z roku 1713. Od 18. storočia postupne pustol a menil sa na ruiny. V ruinách sa zachovali len zvyšky štvorhrannej veže a nižšie základy pozdĺžnej obytnej budovy. Aj zo zrúcanín je však pekný výhľad na Turčiansku kotlinu.
Opis
Na najvyššom mieste vrchu Zniev stáli budovy horného hradu, ktoré postupne ustupovali smerom k dolnej budove, vzdialenej od horného hradu asi 100 m. Horný hrad chránila šijová priekopa a vežová stavba. Ďalej tu boli pravdepodobne hospodárske budovy a obytné budovy stráží. Dolná novšia budova bola pravdepodobne typu palácovej stavby, ale mala aj obranné prvky. Hrad bol vystavaný na ťažko dostupnom vrchu a bol klasickým stredovekým hradom.
Súčasnosť
Z hradu dnes ostali veľmi poškodené základy budov a stavieb v hornom hrade. Poschodová budova je zo 14. storočia. Má zachované nárožné kamenné kvádre a na severe, smerom do priekopy, sú zvyšky smolného nosa. Z neskorších stavieb stojí len torzo malej vežičky, pristavanej ku gotickej pozdĺžnej budove na jej východnej strane. Z ostatných objektov sú viditeľné len nepatrné zvyšky murív prerastené vegetáciou. Horný hrad je odčítateľný v konfigurácii terénu.
Povesť
K hradu sa viaže povesť, podľa ktorej sa tu po ťažkej porážke s Tatármi ukryl kráľ Belo IV. Tatári pevnosť obľahli a zaumienili si, že bez panovníkovej hlavy sa stadiaľ ani nepohnú. Keď na hrade postupne došli všetky zásoby a zdalo sa, že jedinou možnosťou je kapitulácia, objavil sa pred kráľom sedliak, ktorému sa podarilo tajnou chodbou prepašovať dve prasatá a hromadou rakov. Posádka by sa bola už-už vrhla na hostinu, sedliak však mal lepší nápad: jedno prasa a polovicu rakov zjedli, ostatok poslali Tatárom – vraj aby im pred studenými múrmi nedobytnej pevnosti nevyhladlo, zatiaľ čo sa vnútri hoduje. Zúfalí Tatári uverili, že ľud na hrade sa topí v jedle a odtiahli. Kráľ i obrancovia hradu boli zachránení. Zrúcanina Znievskeho hradu je prístupná po značkovanom turistickom chodníku z obce Kláštor pod Znievom či po náučnom chodníku z Polerieky (časť obce Abramová).
Prístup: Hrad Zniev, ako 2. najvyššie položený hrad na Slovensku (985m. n. m.), sa nachádza v Malej Fatre nad obcou Kláštor pod Znievom. Čaká Vás náročnejší výstup po zelenej značke od cintorína v obci. Ku hradu to trvá cca 1h 15min.