Teplické serpentíny
Lesy Turčianskej Štiavničky, viesky situovanej na úpätí Veľkej Fatry neďaleko mesta Martin, ukrývajú krásnu a nesmierne zaujímavú lokalitu, ktorá bola v roku 2008 zaradená medzi „sedem divov Turca“ – tzv. Teplické serpentíny.
Teplické serpentíny je sústava rybníkov spojených potôčikom, tečúcim popri horskom chodníku serpentínami. Voda tečie cez hustý les umelo vybudovanými serpentínovými korytami, drevenými žľabmi a skalami. Na niektorých miestach sa neustálym prietokom vytvorili pôsobivé travertínové útvary – kopy, kaskády, terasy. Serpentíny dala vybudovať rodina Révajovcov, v obci Turčianska Štiavnička, kde sa serpentíny nachádzajú, je aj Révajovský kaštieľ, mauzóleum a park/arborétum. Kaštieľ je, žiaľ, v zlom stave a spolu s parkom už nie je verejnosti prístupný. Našťastie, serpentín a travertínov sa to netýka.
Východiskom túry k serpentínam je altánok s minerálnym prameňom (medokýšom) pri ceste na južnom konci Turčianskej Štiavničky. Chodník, ktorý lokalitou prechádza, je síce neoznačený, avšak dobre viditeľný. Jeho prechod je nenáročný, zvládnu ho bez problémov i rodiny s deťmi.