Múzeum kultúry Rómov na Slovensku
Múzeum je špecializovanou zložkou SNM v Martine. Toto pracovisko s celoslovenskou pôsobnosťou sa začalo formovať na pôde vtedy Etnografického múzea v Martine, ako Dokumentačné centrum rómskej kultúry na Slovensku v roku 2002. Po transformácii v roku 2004 je dokumentačným a vedecko - výskumným múzejným pracoviskom, ktoré v rámci profilácie múzea kladie dôraz na akvizičnú, metodicko - odbornú a kultúrno - výchovnú činnosť. Prezentuje rómsku kultúru a informuje o jej špecifikách.
Základným poslaním Slovenského národného múzea a jeho jednotlivých zložiek, ako to vyplýva zo zriaďovacej listiny a štatútov Slovenského národného múzea, je cieľavedome zhromažďovať, vedecky a odborne spracovávať, využívať, sprístupňovať a prezentovať hmotné dokumenty nielen so zreteľom na slovenský národ a Slovákov žijúcich v zahraničí, ale aj so zreteľom na etnické spoločenstvá, ktoré žili a žijú na území Slovenska. Táto činnosť má celoslovenskú pôsobnosť. Preto sú súčasťou Slovenského národného múzea Múzeum kultúry karpatských Nemcov, Múzeum židovskej kultúry, Múzeum maďarskej kultúry, Múzeum rusínsko - ukrajinskej kultúry, Dokumentačné centrum chorvátskej kultúry na Slovensku, Múzeum kultúry Čechov na Slovensku a 01.01.2002 k nim logicky pribudlo aj Múzeum kultúry Rómov na Slovensku.
Hmotnou a duchovnou kultúrou Rómov sa zaoberali a zaoberajú viaceré vedecké, univerzitné a regionálne múzejné pracoviská. Úlohou Dokumentačného centra rómskej kultúry na Slovensku je mapovanie, dokumentácia a prezentácia nielen samotného života a kultúry Rómov, ale i činnosti spomínaných inštitúcií a zároveň podnecovať a koordinovať výskum rómskej kultúry v spolupráci s čo najširším okruhom organizácií zaoberajúcich sa životom a kultúrou Rómov. Rovnako dôležité je aj šírenie informovanosti o činnosti všetkých subjektov pôsobiacich v tejto oblasti navzájom, ale i smerom k najširšej verejnosti.
Sídlo Slovenské národné múzeum v Martine – Múzeum kultúry Rómov na Slovensku sa od februára 2008 nachádza v areáli Múzea slovenskej dediny v Martine.
Expozície:
Cesta Rómov
Expozícia prezentuje pôvod a dejiny Rómov od odchodu ich predkov z indickej pravlasti až po príchod do Európy. Osobitnú pozornosť venuje historicite prítomnosti Rómov na území Slovenska a dopadu prelomových historických udalostí na ich spoločenstvo. Podstatná časť expozície je venovaná tradičnej kultúre a spôsobu života Rómov. Prostriedkom priblíženia témy je bohatý textový a obrazový materiál a množstvo exponátov pochádzajúcich zo zbierkového fondu Slovenského národného múzea v Martine – Múzea kultúry Rómov na Slovensku.
Vstup do výstavy približuje hľadanie odpovedí na otázku o pôvode Rómov a vysvetľuje, prečo vedci považujú za pravlasť predkov Rómov Indiu. Charakterizuje spoločenstvá (Dómovia, Gadulia Loharovia, Bandžarovia), o ktorých sa predpokladá, že sú príbuznými Rómov a majú s nimi spoločných prapredkov.
Druhá časť expozície približuje osudy Rómov, ktorí sa v priebehu 9. a 10. storočia nášho letopočtu vydali na cestu do Európy. Približuje jej jednotlivé etapy a dopady významných historických udalostí na rómske spoločenstvo. Jej pokračovaním je téma histórie Rómov na Slovensku. Zachytáva prvú písomnú zmienku o ich prítomnosti na našom území (1322), približuje osvietenské snahy Márie Terézie a Jozefa II. smerujúce k trvalému usídľovaniu Rómov i najtragickejšie obdobie v dejinách Rómov - obdobie 2. svetovej vojny. Časť venovaná kultúre Rómov je koncipovaná ako návšteva rómskej osady, v rámci ktorej má návštevník možnosť zoznámiť sa so spôsobom života Rómov a ich materiálnou i duchovnou kultúrou. Atraktívnou súčasťou expozície je časť venovaná olašským Rómom, ktorých kultúra si dodnes uchovala mnohé archaické prvky.