Múzeum slovenskej dediny
Múzeum slovenskej dediny je najväčšou národopisnou expozíciou v prírode na Slovensku. Expozícia podáva obraz tradičného ľudového staviteľstva, bývania a spôsobu života obyvateľov oblastí severozápadného Slovenska v období druhej polovice 19. a prvej polovice 20. storočia.
Pôvodným zámerom Slovenského národného múzea v Martine bolo vybudovať expozíciu podávajúcu ucelený obraz o tradičnej stavebnej kultúre a bývaní na území celého Slovenska (s jednotlivými typovými a regionálnymi stavebnými špecifikami).
Do súčasnosti sa zatiaľ zrealizovali celky expozičných objektov z Oravy, Liptova, Kysúc–Podjavorníkov. Región Turiec v zmysle pôvodného zámeru zatiaľ nie je dokončený. Výstavba ostatných celkov expozície bola značne pozastavená po roku 1990. Do súčasnosti sa realizovala výstavba v regióne Turiec za finančnej podpory mesta Martin a Ministerstva kultúry SR.
V expozičnom areáli múzea sa na ploche 15,5 ha nachádza nateraz 143 objektov obytného, hospodárskeho, technického, spoločenského a sakrálneho charakteru. Časť objektov je interiérovo zariadená a sprístupnená návštevníkom. Sú to roľnícke usadlosti s obytnými a hospodárskymi stavbami, solitéry technických, spoločenských a sakrálnych stavieb.
Expozície
Múzeum v prírode prezentuje ľudové Múzeum slovenskej dediny - staviteľstvo, bývanie a život tradičných dedinských spoločenstiev na Slovensku v 19. a zač. 20. stor.
Prvý zámer výstavby múzea vznikol v roku 1930 (D. Jurkovič, J. Geryk), prvá translokácia (A. Polonec) sa uskutočnila r. 1940. Základný kameň expozície bol položený v roku 1967. Expozícia, sprístupnená v roku 1972, predstavuje slovenské regióny Orava (1971), Kysuce - Javorníky (1972, 1986), Liptov (1976) a najnovšie región Turiec.
V sprístupnenej časti expozície (Orava) k najcennejším objektom patrí zemianska usadlosť z Vyšného Kubína so zrubovým omazaným obytným domom s hornou komorou ("výškou") a pavlačou (1748), roľníčka usadlosť z Jaseňovej so zrubovým obytným domom s podpivničením vo zvýšenej podmurovke a pavlačou, strojmi a zariadeniami v hospodárskej časti (1845). Roľnícka usadlosť z Novote (1840) je jednotným domom s pecou a ohniskom v izbe s expozíciou bývania z konca 19. storočia v goralskej časti severnej Oravy.
Zaujímavá je zrekonštruovaná ulicová zástavba s dvoma usadlosťami so štítovou orientáciou z Hruštína (začiatok 20. stor.), roľnícky dom z Veličnej (1866) s výškou v časti komory, s pavlačou, s expozíciou bývania a spracovania plátna v 2. pol. 19. stor., roľnícka usadlosť zo Zázrivej (1865) so zvonárskou dielnou. Návštevníci si v ďalších častiach areálu môžu prezrieť renesančno-barokový jednoloďový kostolík z Rudna (Turiec, 1790-92) s iluzívnou výmaľbou interiéru, zrubové sezónne poľné maštale zo severozápadného Slovenska, usadlosti z Vavrišova, štvordom a dvojdom z Hubovej, usadlosť z Liptovskej Sielnice. V agrikultúrnych expozíciách sa dokumentuje pestovanie tradičných plodín, drevín, korenín, liečivých a magických rastlín.
V areáli MSD Vám ponúkame prehliadku expozičných objektov ľudového staviteľstva so sprievodom lektora, občerstvenie v rázovitej krčme, predaj pohľadníc a publikácií.