Etnografické múzeum SNM-MT
Etnografické múzeum – Slovenské národné múzeum, ktoré sídli v meste Martin, patrí k najstarším a najväčším zložkám súčasného Slovenského národného múzea, ktoré sídli v Bratislave. Od svojho vzniku (1893) budovalo zbierky: vlastivedného charakteru, etnografické, archeologické, historické, numizmatické, umelecko-historické, výtvarné, archívne a knižné, dokumentujúce históriu a kultúru Slovákov doma i v zahraničí. V súčasnosti vo svojich fondoch opatruje skoro 150 000 muzeálnych artefaktov. V roku 1961 po zlúčení so Slovenským múzeom v Bratislave sa stalo špecializovaným celoslovenským národopisným múzeom.
Expozícia Etnografického múzea
Stále národopisné expozície pozostávajú z troch samostatných tematických celkov s názvami: Človek a pôda, Človek a materiál, Človek a odev.
Tradičná kultúra Slovenska, pre ktorú bol príznačný vidiecky charakter s prevahou poľnohospodárskej výroby, nebola uzavretým celkom. V priebehu historického vývoja na ňu vplývalo mnoho rozličných činiteľov. Spôsob života pôvodných obyvateľov predstavujú v stálych expozíciách múzea vzácne ukážky materiálnej kultúry z obdobia príchodu Slovanov na územie Slovenska. Archeologické nálezy z čias Veľkej Moravy až po vznik ranofeudálneho uhorského štátu, atribúty vládnucej vrstvy - feudálov či cirkvi - sú prezentované v konfrontácii moci a života jednoduchého človeka. Dobové reálie dokumentujú nástup nového kultúrneho a hospodárskeho fenoménu - stredovekých miest ako stredísk remeselnej výroby a obchodu, ako aj cechových združení, ktoré koncom 18. a v prvej polovici 19. storočia nahradili manufaktúry. Expozície boli návštevníckej verejnosti sprístupnené v r. 1974 - 1975.
Múzeum Andreja Kmeťa k 1. aprílu 2004 bolo zlúčené s iným múzeom do spoločného organizačného útvaru Slovenské národné múzeum v Martine. Ide o Múzeum Andreja Kmeťa, ktoré skúma a dokumentuje prírodu severozápadného Slovenska, predovšetkým v regiónoch Turca, Oravy, Kysúc a Liptova. Múzeum spravuje viac ako pol milióna zbierkových predmetov z oblasti prírodných vied a okolo desaťtisíc zbierkových predmetov dokumentujúcich históriu a kultúru Turca.
V Slovenskom národnom múzeu sa nachádzajú mimoriadne zaujímavé expozície. Jednou z najzaujímavejších je expozícia múzea kultúry Čechov na Slovensku je venovaná dvom významným osobnostiam, pôvodným majiteľom objektu múzea, PhDr. Anne Horákoverj – Gašparíkovej a akademikovi Jiřímu Horákovi. Autorkou expozície je PhDr. Eva Králiková, autorom výtvarno priestorového riešenia Pavol Choma. Sprístupnená bola v novembri 1999. Expozícia je budovaná tak, aby na jej návštevníkov dýchla atmosférou staromartinskej buditeľskej domácnosti z konca 19. storočia. Do nej sa manželia Horákovci vrátili v období sedemdesiatych rokov 20. storočia. Jej podobu pietne zachovávali a doplnili mnohými osobnými predmetmi, bohatou knižnicou, výtvarnými dielami a rodinnými pamiatkami. Tvorcovia expozície rešpektovali tento zámer a tak je návšteva múzea možnosťou zoznámenia sa so životom a dielom dvoch významných osobností a zároveň možnosťou získania informácií o histórii vzťahu českého a slovenského národa a ich konkrétnej spolupráce.
Ďalšou veľmi zaujímavou expozíciou je Romano Dom – Cesta Rómov. Expozícia prezentuje pôvod a dejiny Rómov od odchodu ich predkov z indickej pravlasti až po príchod do Európy. Osobitnú pozornosť venuje prítomnosti Rómov na území Slovenska a dopadu prelomových historických udalostí na ich spoločenstvo. Podstatná časť expozície je venovaná tradičnej kultúre a spôsobu života Rómov.
Expozícia Príroda Turca je v súčasnosti zatvorené z dôvodu rekonštrukcie. Pre návštevníkov pripravujú nové expozície venované prírode severozápadného Slovenska. Zámerom bývalej stálej expozície s názvom Príroda Turca je oboznámiť návštevníkov s ukážkami zástupcov neživej a živej prírody, pozdvihnúť vzdelanostnú úroveň žiakov, študentov i dospelých a prispievať tak k ochrane prírody i životného prostredia.
Slovenské národné múzeum je obohatené aj o ďalšie expozície, ktoré Vás určite zaujmú a prinesiete si z nich množstvo informácií a poznatkov.