Múzeum kultúry karpatských Nemcov
Múzeum kultúry karpatských Nemcov sa formovalo v rámci Slovenského národného múzea od roku 1994. V roku 1997 sa osamostatnilo a pôsobí ako špecializované múzeum s celoštátnou pôsobnosťou.
Múzeum je dokumentačným, vedeckovýskumným, a metodickým múzejným pracoviskom zameraným na dejiny a kultúru karpatských Nemcov od ich príchodu na Slovensko po súčasnosť. Múzeum zhromažďuje, ochraňuje, odborné spracováva a prezentuje hmotné doklady súvisiace s jeho profiláciou.
V múzeu je umiestnená knižnica špecializovaná na problematiku dejín a kultúry karpatských Nemcov. Je to nesporne najlepšia knižnica tohto zamerania na Slovensku a často ju využívajú študenti a odborní pracovníci. Vzhľadom na to, že múzeum je jediným odborným pracoviskom karpatských Nemcov vôbec, plní aj širšie ako čisto muzeálne úlohy. Je akýmsi kontaktným bodom pre karpatských Nemcov prichádzajúcich na Slovensko.
História
Pôvodný malý jednopriestorový prízemný stredoveký dom bol koncom 15. storočia rozšírený o krytý prejazd. V 17. storočí bolo pristavané dvorné krídlo a do hradnej skaly bola vyhĺbená pivnica. Z tohto obdobia pochádza aj pomenovanie budovy podľa jedného z majiteľov. V polovici 18. storočia bol objekt barokovo upravený – časť priestorov bola zaklenutá a rozšírená o dvornú zástavbu. V tomto období sa v budove nachádzal známy hostinec „K zlatému anjelovi“. V prvej tretine 19. storočia objekt prešiel empírovou úpravou, v rámci ktorej bolo pristavané druhé poschodie. Budova slúžila ako nájomný dom s dlhou pavlačou, pričom k dispozícii boli byty v dvornom krídle. Pamiatková obnova objektu bola realizovaná koncom 20. storočia.
Expozície:
Dejiny a kultúra karpatských Nemcov
Múzeum kultúry karpatských Nemcov sídliace na Žižkovej ulici č. 14 pod bratislavským hradným vrchom rozšírilo svoju stálu expozíciu. V zrekonštruovaných priestoroch približuje výstava „Dejiny a kultúra karpatských Nemcov“ históriu ako aj súčasný život karpatských Nemcov na Slovensku. Stará expozícia nachádzajúca sa na prvom poschodí, ktorú tvoria predmety dokumentujúce vývoj karpatonemeckého umenia, odievania, dialektov, predmetov každodenného života je doplnená o artefakty prezentujúce vedu, techniku a školstvo. Novozrekonštruovaná miestnosť je technicky vybavená plazmovou obrazovkou, vďaka ktorej sa môžu návštevníci zoznámiť so začiatkami a vývojom kultúry karpatských Nemcov na území Slovenska. Nové informačné tabule prezentujú aj udalosti spojené s citlivým obdobím dejín karpatských Nemcov časovo ohraničeným rokmi 1939 až 1948.
Premeny Zuckermandla
Osada Zuckermandl sa nachádza v južnej časti bratislavského Podhradia, medzi hradným bralom a Dunajom. Pôvodne to bola samostatná obec, známa ako štvrť rybárov, lodníkov, lodných tesárov aj mlynárov, ktorá mala vlastné zastupiteľstvo, políciu i školu. Nezávislosť Zuckermandla skončila v roku 1851 pričlenením obce k mestu Bratislava. Podhradie vtedy vytvorilo štvrtý mestský obvod – Tereziánsku štvrť. Bol to však začiatok úpadku tejto mestskej časti.
MKKN má svoju expozitúru v Handlovej v Dome stretávania Karpatských Nemcov, kde je stála výstava "Dejiny a kultúra Hauerlandu" a tiež expozícia "Dejiny a kultúra Handlovej".
Dom Karpatskonemeckého spolku v Nitrianskom Pravne
Expozícia s názvom Dejiny a kultúra Hauerlandu ponúka návštevníkom bližšie spoznať tradície a život karpatských Nemcov žijúcich v stredoslovenskej oblasti (tzv. Hauerland) s dôrazom na Nitrianske Pravno a jeho okolie.